Neden erteleriz?

Geçenlerde gelen bir e-posta, yepyeni bir konu üzerine düşünmeme neden oldu: Ertelemek. O birkaç satırlık yazı, her şeyi ne kadar çok ertelediğimizi fark etmemi sağladı. Her şeyi, her şeyi erteliyoruz. Yapılacak işlerimizi, aldığımız kararları, kendimize verdiğimiz sözleri…

Yaşamımızda ne çok şeyi ertelediğimizi fark edince kendime şunu sordum: “Eee, yaşayacak ne kaldı? Yapmayı istediğim her şeyi erteliyorsam ben neyi yaşıyorum?” Yaşamın ne kadar kırılgan ve bir göz kırpışı kadar kısa olduğunu çoğu zaman gözden kaçırıyoruz. Kısacık ve çok değerli… Aklımızdan geçen, niyet ettiğimiz her şeyi nasıl olsa bir gün yaparız diye düşünüyoruz. Sonra bir bakıyorsunuz ki, artık çok geç olmuş…

Sabahları uyanamıyorum. Her akşam yatarken ertesi sabah bir saat daha erken kalkacağıma kendime söz eriyorum. Sabah olduğunda saati yeniden ileri kurup uyanmayı erteliyorum. Okumayı planladığım kitapları okumayı erteliyorum. Yapmayı tasarladığım tasarımlar için çalışmayı erteliyorum. Yazmam gereken yazıları erteliyorum. Neden erteliyorum? Yapıp bitirdiğimde başarısız olmaktan korktuğum için mi? Yapıp bitirdiğimde yeni bir şeye başlamaktan korktuğum için mi? Kendime güvenmediğim için mi? Cesaretim olmadığı için mi?

Hamiş: Yazımı tekrar okuduktan sonra, “Genç Gelişim Dergisi”nde ertelemenin nedenleri ve ertlemeden kurtulma yollarıyla ilgili şu yazıyı buldum.

One thought on “Neden erteleriz?

  1. Çok beğendim yazınızı..İlham kaynağı oluşturduğum için de sevindim ayrıca.İşin özünde insanın bir yaştan sonra herşeyi ertelemeye başlaması sorunu yatıyor tespiti çok doğru. Sorunlar ve çözümler ortada ama linki okuduktan sonra bile maalesef “bugün buna kafa yoramayacağım” dedim. Keşke ertelediğimiz üzüntüler, kızgınlıklar ve bir anlık öfkeler olsa!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *