Çocuklu yaşama hazır mısınız?

Hani bir iş yaparken, aklınıza kel alaka başka bir konu gelir ya… Dün işte başıma böyle bir şey geldi. Ablamın bana vaktiyle gönderdiği bir e-postayı hatırladım.  Hani şu zincir şeklinde gönderilen, kaynağının kim olduğu belirsiz postalardandı. Kaynağı her kim ise, çok kutlu ve matrak bir şahısmış. Buradan (beni duysun, duymasın) sevgi ve saygılarımı iletiyorum kendisine. E-postayı okurken çok güldüğümü ve eğlendiğimi hatırlıyorum.

Dün bu posta aklıma gelince, posta kutumun derinliklerini eşeleyip karıştırdım ve mesajı silmediğimi görüp çok sevindim. “Çocuklu yaşama hazırlanmaya ne dersiniz?” başlıklı e-postayı aynen aktarıyorum. İyi eğlenceler…

1- Köşe başındaki süpermarkete gidin. Hiçbir şey satın almadan kasaya yönelin ve cebinizdeki bütün parayı kasiyere verin. Daha sonrada yandaki eczaneye gidin, kredi kartıyla ilaçlar alın. Akşam saat 17.00 ile 22.00 arasında elinizde yaklaşık 4 kg ağırlık taşıyarak sürekli ev içinde volta atın. Saat 22.00’de ağırlığı yatağa bırakın. Saati 24.00’e kurun ve yatın uyuyun. Saat tam 24.00’de kalkın. 4 kg ağırlığı tekrar elinize alın ve saat 01.00’e kadar evin içinde dolaşın. Ağırlığı tekrar yatağa koyun. Saatin alarmını 03.00’e kurun. Yatın. Uyuyamayacağınız için tekrar kalkın; bu kez elinizde ağırlık olmadan evin içinde dolanıp durun. Koltukta kendinizden geçin. 03.00’te çalan alarm ile fırlayın, 15 dakikalık uykunun sersemliği ile yatağa yönelin, ağırlığı elinize alın. Saat 04.00’e kadar elinizde ağırlık varken karanlıkta dolanın ve bu arada yüksek sesle çocuk şarkıları, ninniler söyleyin. Kendinizden geçerek bir süre daha uyuyun. Böylece toplam uyku miktarınızı 45 dakikaya yükseltin. Kahvaltıyı hazırlayın. Güler yüzlü olun ve bunları 5 yıl boyunca her gece tekrarlayın.

2- Eve canlı bir ahtapot getirin. 5 yıl boyunca düzenli bir biçimde her sabah onu giydirmeye çalışın. Ayrıca ahtapotu bir çuvala, hiçbir kolu dışarıda kalmayacak şekilde, en kısa zamanda sokmanın provasını yapın.

3- Bir kavun alın. Kavunun üstünde bir delik açın. Kavunu uzunca bir iple tavana asıp, sallayın. Kavun sağdan sola sallanırken, bir kaşık sıcak su alın. Sallanan kavunda daha önce açmış olduğunuz deliğe, yere dökmeden sokmağa çalışın.

4- Ağzınızdan çıkan her cümleyi en az beş kez daha tekrarlayarak konuşmaya alışın. Bunu bir yaşam biçimi haline getirin.

5- Dışarıya çıkmak için giyinin. Banyonun kapısı önünde tam tamına yarım saat bekleyin. Aşağıya inin. Kapının önünde beş dakika bekleyin. Sonra tekrar eve dönün. Tekrar dışarıya çıkın. Evin önündeki yolda yürümeye başlayın. Çok ama çok yavaş yürüyün. Yürürken de yerde gördüğünüz her sigara izmaritini, cikleti, kirli kağıdı, mendili, karıncayı dikkatle ve uzun uzun seyredin. Aniden “Yeter artık senden çektiğim,” diye avazınız çıktığı kadar bağırın. Eve geri dönün. Her gün böyle yürüyüşler yapın.

6- Süpermarkete gidin. Yanınıza da orta büyüklükte bir keçi alın. Süpermarkete girince keçiyi serbest bırakın. Daha sonra da keçinin içerde kırıp, tahrip ettiği her şeyin parasını sorgusuz sualsiz peki deyip ödeyin.

7- Evdeki koltuklara tereyağı bulayın. Perdelere de reçel bulaştırın.

8- Mutfakta pişmekte olan bir adet balığı çalın ve onu misafir odasında bir yere saklayın. Balığın odada 5 ay kimse tarafından bulunmadan kalmasını sağlayın.

9- Evdeki yeni sulanmış çiçeklere elinizi sokun ve aldığınız çamurlar ile temiz duvarlar üzerinde figürler yaratın.

E-postanın sonuna bir de bir soru ekleyip uyarı yapmayı da ihmal etmemişler: “Nasılmış, çocuklu yaşama hazır mısınız? Bir daha DÜŞÜNÜN…

Nasıl olacak, çok komikmiş. Özellikle ahtapotlu ve keçili egzersizlere bayıldım!

Hamiş: Gelen yorumlar sonrasında öğrendim ki yazının yazarı Serdar Turgut’muş.

7 thoughts on “Çocuklu yaşama hazır mısınız?

  1. Gazetede okumuştum ben de bunu. Pek eğlenceli bir köşe yazısıydı. Yeni hamile kalan bir arkadaşımızın kocasına hediye olarak scan edip göndermiştik hatta :))

  2. Serdar Turgut olması lazım. Emin olamadım bizim ki şımarıklık olduğu için yazı eğlenceli gelmişti belki bunu okuyan anneler nesi eğlenceli bunun diyebilir. Fakat sonuçta bu yazıyı da hazırlayan bir baba 🙂

  3. Sevgili filiz morkoç,
    Bu hayır cevabı hangi soru için? Çocuk sahibi olmaya hazır olmakla ilgili midir? Korktum da bi anda 🙂

  4. 🙂
    Bu yazıyı yıllarca özel defterimin arasında saklamıştım, sık sık çıkarır okurdum.. en son eşime okudum ve sonra attım sanırım…. burda tekrar okuyunca duygulandım… çocuğumuz olsun istiyoruz…umarım olur…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *