Çocukları sevmek için 10 neden

Ablam bir link yollamış. Bloglar için konu önerileri veriyormuş. Niyetçiden niyet çekmek gibi. Tıklıyorsunuz, bir cümlelik bir öneri geliyor. Eğlenceli. Laf olsun diye tıkladım ve daha ilk seferde “8 reasons to love children / Çocukları sevmek için 8 neden” diye bir cümle çıktı. Şansa bak!
Madem bahtıma bu çıktı, üzerine düşüneyim dedim ve çocukları sevmek için sekizden çok daha fazla neden buldum. İşte içlerinden seçtiğim 10 tanesi:

1. Çocuklar, şu koca hayatta henüz birkaç yıldır var olan, mini mini, saf ve masum yaratıklar.

2. Çocukların berrak, tertemiz ve olabildiğine açık bir zihinleri var. Çoğu yetişkinin daracık duvarlar arasından, atgözlüğüyle baktığı dünyaya çocuklar 360 derece açıyla bakabilir ve bizim görmediğimiz güzel ayrıntıları yakalayabilirler.

3. Çocuklar her zaman eğlenebilecek bir şeyler bulabilirler. Geçenlerde eve dönerken bir anneyle kızının yanından geçtim. Yerdeki çizgilere basmadan ne kadar yürüyebiliriz oyunu oynuyorlardı. O küçük kızın her çizgiye basışta attığı kahkahaları herkesin duymasını isterdim.

4. Çocuklar düşüncelerini gizlemezler. Kinaye bilmezler. Açık sözlüdürler. Ne düşünüyorlarsa doğrudan söylerler.

5. Çocukların önyargısı olmaz.

Çocuklar haylazlık fikrine açıklardır.

6.Çocuklar her tür haylazlık girişimine hazırdırlar. Yağmurbirikintilerine koşabilir, çamurla oynayabilir, yemek yerken ağzındakileri göstermece oyunu oynayabilirler.

7. Çocukları olmadık şeylerle kandırıp eğlenebilirsiniz. (Bu da benim zalim yanım işte!)

8. Çocuklar için her şey yeni ve heyecan vericidir. Sürekli keşif halindedirler. Size sıradan gelen bir şeyden onun heyecan duymasını izlemek çok keyiflidir.

9. Çocukların dipsiz kuyu gibi bir hayal güçleri vardır. (Ne yazık ki bu hayal gücünün çoğu, ilerleyen yıllarda yetişkinler tarafından köreltiliyor.)

10. Çocuklar oyuncu olurlar. İnsanın vakit geçirmekten keyif alacağı arkadaşlardır çocuk milleti.

Not: Yukarıdaki linke ara sıra tıklamanızı öneririm. Arada, insanın üzerine düşüneceği, kafa yoracağı, fikir yürüteceği güzel cümleler çıkıyor.

One thought on “Çocukları sevmek için 10 neden

  1. Linki beğendiğine sevindim! 🙂
    Yazını okurken aklıma şu söz geldi: “Öğrenmeye yönelik her bilinçli çaba, kişinin kendine olan güveninin zarar görebileceğini peşinen kabul etmeyi gerektirir. İşte bu yüzden küçük çocuklar her şeyi öğrenmeyi çok kolay başarırlar. Çünkü kendilerine henüz önem vermezler.”
    Uzun lafın kısası, henüz egoları şişmeye başlamamıştır. Çocukların bu çok özel yanından bu şekilde bahseden kişi Thomas S. Szasz (Macar psikiyatrist, 1920’lerde New York Devlet Üniversitesi’nde profesörmüş.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *