Giysi dolabınızı sadeleştirmek için birkaç öneri

Giysilerinizi renklerine göre dizebilirsiniz.

Bugün pazartesi… Haftaya pırıl pırıl başladığımı hissediyorum. Nedeni, hafta sonunu iyi ve amaca yönelik geçirmiş olmam. Bu hafta sonu, çoğunuzun çoktan yaptığı, bazılarınızın hiç uğraşmadığı, benimse epeydir ertelediğim bir şeyi yaptım: Dolabımı düzenledim.

Siz de benim gibi erteleme derdinden yakınanlardansanız, yazın ilk ayı bitmeden, dolabınıza bir el atın. Hafiflediğinizi göreceksiniz.

Dolap nasıl derlenip toplanır?

 • Dolabınızda açıkta duran kışlık giysileri yatağınızın üzerine yayın. Karşınıza şöyle bir yığın çıkacak: Kazaklar, süveterler, kalın penyeler, kışın da giymeye devam ettiğiniz yazlık tişörtler, gömlekler, pantolon ve etekler, eşofmanlar, çoraplar… İlk elemeyi temizler ve kirliler olarak yapabilirsiniz.
 • Tüm giysileriniz temizlendiğinde, önünüzdeki yığına bakarak şunu düşünün: Bu giysilerin hangilerini bu kış giydiniz? Seçtiklerinizi kaldırılmak üzere bir kenara ayırın. Bu kış giymediklerinizle ilgiliyse şu soruyu sormalısınız: “Bu giysilerden hangilerini geçen kış da giymemiştim?” Geçen kış da giymediklerinizi bir kenara ayırın. Bu kış giymedikleriniz içinden de tercihler yapabilirsiniz. Kullanmadığınız eşyalar ile ilgili soru sormak, onlardan ayrılmanızı kolaylaştırabilir. Bu yolla dolabınızı hafifletebilirsiniz. (Bu eşya olmadan yaşayabilir miyim? Bu eşyaya ihtiyacım var mı? Bu eşyayla başkasını mutlu edebilir miyim?…vs.)
 • Kaldırılacak giysileri türlerine göre ayırın; düzgün biçimde katlayın. Sonra dolabınızın kışlıklar için ayrılmış bir bölümü varsa oraya yerleştirin. Hurç veya saklama kutuları çok işe yarar. Her kutunun üzerine, içinde ne olduğunu yazan küçük bir etiket iliştirirseniz, belli bir şeyi ararken zorluk çekmezsiniz. Ayrıca hurç vb. malzemeler giysilerin tozlanmasını önler.
 • Kuru temizlemeye gidecek giysileri ayırın. Askıda saklamak istediklerinizi, yine toz önleyici giysi kılıflarıyla koruyabilirsiniz.
 • Dolabınızda fazlalıkların olmadığından emin olun!

  Çok fazla çorap, eşarp, şal vs. aksesuarınız varsa, onları da kendi aralarında eleyebilirsiniz. Sonra ufak boy hurçlara ya da saklama kutularına yerleştirip hepsinin bir arada durmasını sağlayabilirsiniz.

 • Giymediğiniz ve kenara ayırdığınız giysilere gelince… Bunlarla ilgili yapılabilecek birkaç şey var. Çocuğunuz, kardeşiniz, kuzeniniz ya da bir arkadaşınız, örneğin şu çiçekli gömleğinizi ya da kadife ceketinizi seviyor olabilir. Ona / onlara uygun olabilecek giysileri sunabilirsiniz. (Ben çocukken aile içinde çok kapsamlı bir giysi geri dönüşümü olurdu; oldukça da ekonomik bir yöntemdi.)
 • Yakınınızdaki kişilerden sonra, sıra ihtiyacı olan başka kimselerde… Çeşitli yardım kuruluşları aracılığıyla, ihtiyacı olanlara giysilerinizi iletebilirsiniz. Tabi temiz ve kullanılabilir olmaları koşuluyla…
 • Dolabınızdan çıkan bazı eşyalar, hiç giyilemeyecek kadar eski olabilir. Kimi durumlarda, bunları ihtiyacı olanlara vermek bile ayıp kaçabilir. Eğer ev içi geri dönüşümü konusunda becerikliyseniz, bu giyim eşyalarının kumaşlarını farklı amaçlar için dönüştürebilirsiniz. (Örneğin yırtık bir kottan ilginç bir çanta yapmak gibi…)
 • Kışlıklardan kurtuldunuz. Onların yerini alacak yazlık giysileriniz için de, dolabı yerleştirmeden önce bir eleme yapabilirsiniz.

Ben bu hafta sonunda dolabımı sadeleştirdim. Bir büyük boy çöp torbasını dolduracak kadar çok giysi ayırdım. Çantalar, atkılar, kazaklar… Şimdi yeni sahiplerine ulaştırılmayı bekliyorlar. O torbayla birlikte hafifliyorum. Fazlalıklardan kurtulmanın ne demek olduğunu unutmuştum. Temizlik, hafiflemek, rahatlamak… Şimdi sıra kütüphanemin hafifletilmesinde…

Bu arada, sizin dolap düzenlemesiyle ilgili pratik önerileriniz var mı?

5 thoughts on “Giysi dolabınızı sadeleştirmek için birkaç öneri

 1. Eskiden giysiler, oyuncaklar, kitaplar ve başka eşyalar kardeşler ve kuzenler arasında dönüp dururdu. Bence müthiş bir yöntemdi. Hem çevreci hem de ekonomik bir yaklaşım. Gereksiz tüketim önlenmiş, paylaşma duygusu güçlenmiş olurdu. Eski giysileri farklı araç ve objelere dönüştürmek de iyi fikir. Buna İngilizce’de ‘upcycling’ deniyor artık. Yani yeniden veya geri dönüşüm değil, ‘üst dönüşüm.’ Bir işlev açısından tükenmiş bir şeyi kurtarıp başka bir kategoride kullanıma sokmak olarak da tanımlanabilir. Harika bir yazı! Teşekkürler!

 2. Pingback: Evin kalbi mutfak…

 3. Pingback: Ne kadarına ihtiyacımız var?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *