Garip şeylerle dolu ortalık

Garip şeyleri bir tek ben mi görüyorum? Yoksa ortalık halihazırda garip şeylerle mi dolu? Bu gariplikleri sıralamaya çalışacağım. Aslında fazlası var da ben aklımda tutamıyorum hepsini. (Yakında yollarda yürüken ses kaydı yapa yapa gezip, sonra bir ağaca toslayabilirim. Sesim kesilirse haberiniz olsun.)

 • Bağdat Caddesi’nde bir “tırnakçı” dükkanı. Adı Cadde kuralları gereği elbette gavurca bir dükkan, unuttum şimdi.  Camın bir kenarında afili bir tabela. Hizmetler sıralanmış. “Manikür, pedikür, ağda,  protez tırnak, protez kirpik vs.vs.vs …..ve…. tırnak yeme!!!” Nasıl yani? Bu bir hizmet mi? Bir yanda bir uzman size oje sürüyor. Onun yanında bir başkası elinize bakım yapıyor. Onun yanında başka biri var. Uzatıyorsunuz elinizi, tırnaklarınızı mı yiyor?
 • Buna benzer bir tabelayı Deniz’le birlikte, Kadıköy’ün arka sokaklarındaki mütevazı bir berber dükkanında görmüştük. Berberimiz mülayim bir tabela asıp ücretlerini bildirmişti: “Saç 5 lira, sakal 5 lira, çocuk 10 lira!!!” Bu tabeladan şu sonucu çıkaran biz (saç kesilir, sakal kesilir, çocuk kesilir), pu ha ha haaa! diye kahkahalar atınca berberin garip bakışlarıyla karşılaşmıştık.
 • Kedi davranışları da garip ve ben her gün en az bir kediyle karşılaşıyorum. Mesela bizim sokağın aşağısındaki büyük apartmanın bahçesindeki takıntılı kedi. Apartman bahçesini bölen beton hattın hep aynı noktasına oturan kedi, her sabah aynı saatte, apartmanın aynı penceresine dikiyor gözlerini ve kımıdamadan bekliyor.
 • Dün servisin radyosundan tv’deki haber bülteni naklen yayınlanıyordu. Vatandaşla sokak röportajı yapmışlar. Soru “Wikileaks nedir? Biliyor musunuz?” Yanıtlar: 1) Fenerbahçe’nin transfer edeceği yeni oyuncu. Adını duymuş ama nasıl bir oyuncu çok iyi bilmiyormuş. İyidir herhalde. 2) Bir giyim markası. O almamış. Ama yabancı ve kaliteli bir markaymış. 3) Bir basketbolcu. 4) Bir kestane türü. Evet, tıpkı at kestanesi, kuzu kestanesi, dağ kestanesi gibi wikileaks de bir kestane türüymüş. 5) Grip ilacı. (Muhtemelen mentollü).
 • Dün intenette okuduğuma göre Singapur’da sakız çiğnemek, Kanada’da yağmurlu havada bahçe sulamak, İsviçre’de gece 22.00’den sonra sifon çekmek, Fransa’da domuza “Napoleon” adını vermek, ABD-Indiana’da maymunlara sigara içirtmek, tiyatroya gitmeden önce sarımsak yemek, yine ABD-Pennsylvania’da banyoda şarkı söylemek ve ABD-new Jersey’de çorbayı höpürdetmek YASAKMIŞ!  Haberin tamamı burada.
 • NASA açıklama yaptı. Arsenikte yaşayan, hatta arseniği kendi DNA’sına katan bakteri bulunmuş. Ben bakterinin adını arseniği çok seven ünlü polisiye yazarına ithafen “Agatha” koymak istiyorum.
 • Koca koca çocukları hâlâ bebek arabasında gezdiren anneler mi daha garip, yoksa tohuma kaçmış çocukların patates gibi oturması mı?
 • Geçen gün Deniz’i ekmek almaya yolladık. “Komşu Fırın’ın kare şeklindeki yayla ekmeğini al, anneannen onu seviyor,” dedik. Evde koca bir ordu gibi aç sefil beklemekteyiz. Deniz yayla ekmeği yok diye, kare biçimli iki sandviç ekmeği almış. Onlar da kareymiş ya! Niye beğenmemişiz? Sonra akılsız başın cezasını ayaklar çeker misali, tekrar ekmek almaya yollandı. “Bir tane yetmez, iki tane al,” dendi ve Deniz tek ekmekle döndü. İnsan beyni de kare olabilir mi?
 • Ekmek vakasının ertesi akşamı, bu kez annesinin canı siyah üzüm çekti. Deniz manava gitti, yeşil üzümle döndü. Deniz bir bütün olarak garip bir organizma…
 • Yeğenim Elif yerlerde, özellikle de masa altlarında sürünüyormuş ve en büyük hedefi terlik avlayıp kemirmekmiş. Bu bebekler toptan garip oluyor.
 • Lodostan serseme döndüm. “Hava soğuyacak, aman çok fena poyraz olacak,” dendi. Eee? Yarın yine lodos var. Hafta sonuysa kar bekleniyormuş. Bu küresel ısınma denilen meret garip ki ne garip…
 • Haydarpaşa Garı’nda tıs yok. Trenlerin de ayağını kestiler. Motorların, vapurların da… Niyeymiş efendim? Bina yolcular için tehlikeliymiş. Bence tehlikeli olan bina değil de Onlar… Dün Haydapaşa Girişimi Kadıköy Adliyesi’ne suç duyurusunda bulundu. Bakalım bu gariplik nasıl sonlanacak?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *