Geri dönüyorum usul usul…

Aman aman, ne çok olmuş yazmayalı! Neredeyse bir ay! Yazmak çok geldi içimde de, parmacıklarım klavyeye gitmedi bir türlü. Kötü, karanlık şeyler yazıp burayı da kirletmeyeyim istedim belki. Hani depresyona girince kendini yemeğe veren ya da yemeden içmeden kesilen tipler vardır ya, onlar gibiyim. İçim daralınca ya çok yazarım, yazar yazar boşalırım; ya da inadım inat, tek satır yazmam. Ben yazma kotamı işyerinde dolduruyorum sanırım. Orada tüketilip giden metinler yazıyorum; asıl yazılacaklara zaman kalmıyor. Zaman kalıyor aslında kalmasına da Banu’da akşam eve gidince yazacak enerji kalmıyor. Bunun üzerine ben ne yaptım? Çok düşündüm, çok taşındım, kendimi yedim bitirdim vee…istifa ettim!

Evet geçen hafta, konuştum, açıkladım kararımı. Oh! Üstümden bir yük mü kalktı ne? Hayatta kritik seçimler yaptığım anlar çok olmamıştır. Ama bugüne kadar aldığım kararlarda yanlış giden bir şey olmadı. İçimden geçeni yaptım. İç sesimi dinledim. Geçen haftaki kararım sırasında yakınımdaki herkes de aynı şeyi söyledi: “İç sesini dinle. Ne diyor?” O ses kimi zaman çok sessizce fısıldadı, kimi zaman da haykırdı: MUTLU OL!

Cennet mi, cehennem mi?

İki seçenek arasında karar vermem gerekiyordu: 1) Para kazan ama mutsuz ol. Sana manevi olarak minimum kazanç sağlayan işini yap. Sana denileni yap. Yazı yazmak mı istiyorsun. Al sana tüm gün, haber metni yaz. Gün bittiğinde o metinler de bitsin, geriye bir şey kalmasın. Mutsuz ol ama para kazan. 2) Para kazanmak için başka yollar bul. Biraz zorlan ama mutlu ol. İçine sineni yap. İçinden geleni yap. Üret, kendin için üret. Başkaları için üret. Paylaşabileceklerini üret. Ürettikçe beslen. Ruhun beslendikçe mutlu ol. Eninde sonunda kazanırsın. Hem maddi, hem manevi…

Ben ikinci seçeneği tercih ettim. İşten ayrılacağımı söylediğimde bana “Aceleyle alınmış bir karar bu,” dendi. “Çok kolay pes eden biri” olduğum söylendi. Hayır. Çok düşündüm; acele değildi. Kolay pes etmek mi? Bugüne kadar hiç pes etmedim. Pes etmek çok kolay olurdu. Kolay şeyleri sevmem. Asıl savaş şimdi başlıyor. Savaşmayı severim. Bakalım maceram beni nereye götürecek? Ben yolun sonunda bana kocaman bir gülümseme getirecek şeyler görüyorum. Hissediyorum. Şimdilik uzaktalar, net değiller; ama biliyorum ki orada beni bekliyor o güzellikler. Acelem yok. Yavaş yavaş varacağım oraya. Kim bilir belki ondan sonrasında yeni bir savaş, yeni bir macera bekleyecek beni. Onu da oraya gidince görürüm.

Şimdilik yerime yeni biri bulunana kadar işe gidiyorum. Sonra tam gaz seramik atölyesine devam. Bir seramik tasarım işi yapan şirketle görüşme yapacağım yakında. Resimlerim siteye yüklenmeyi bekliyor. Evde yapmayı planladığım bir seramik projem var. (Ablamın kulakları çınlasın! Fikir annesi o.) Başka bir iki fikir daha. Yapılacak o kadar çok şey var ki! Sırayla… Bana şans dileyin.

Eşikteyim.

Eşiği geçmek üzereyim.

10 thoughts on “Geri dönüyorum usul usul…

 1. bol şanslar diliyorum. tıpkı sizin gibi hissedip sizin gibi kararlar aldığım bir dönemdeyim. tabi ki savaş yeni başlıyor ama mutsuzlukla kolkola gitmektense, bu savaş en güzeli…

 2. Heeey, cok sevindim senin adina ve tabii dunya adina 🙂 Bol sans diliyorum, bol bol diliyorum. Ciktin ya bir kere hep acik olsun yolun!

 3. Ne çok şans dileği aldım. Arkama bu süper gücü de aldıysam, kim tutar beni! Dilediğiniz şansı yarın sabahki iş görüşmesinde kullanacağım. Heyecanlı mıyım ne? 🙂

 4. ay ben nasıl da kaçırmışım bu postu..
  bak ben de hissettim şimdi ne kadar güzel şeylerin seni beklediğini
  dın dın dınnnn
  heyecan heyecann
  güzellikler güzelliklerrr
  hayırlı&uğurlu olsun, işlerin tıkır tıkır tam da istediğin gibi ilerlesin canım benim.

  evde seramik de neymiş bu arada? hemen gelir otururum dizinin dibine bak 🙂

  • NzN teşekkürler! bak herkeste aynı his var. Kime desem “Oh oh, iyi olacak,” deyip duruyor. Bunca histe vardır bir keramet, ne dersin?
   Evde seramiğe gelince… Dizimin dibinde dizime bile yer yok şu anda. yani henüz çamurun ç’sine dokunamamış durumdayım. Çalışma odamı bir derleyip toplayıp, yer açayım da bir, hemen haber salarım sana. 🙂

 5. yürü be banu… bravo.. büyük ve güzel yüreğinle çok güzel bir adım atmışsın geleceğe.. bi de yüzüne söyleyebilesem burada söyleyemediklerimi keşke..

  • Bilgecim yüz yüze gelelim 🙂
   Biz bir iki kere aradık ulaşamadık size.
   Tez vakitte görüşelim diye diliyorum. Hayırlısı 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *