Unuttuğunuz bir kitap yayımlanırsa…

Unuttuğunuz bir kitap yayımlanırsa ne olur? Hele ki o kitabı siz çevirdiyseniz… Ne olacak, çok güzel bir sürpriz olur.

Bin yıl önce (veyahut fi tarihinde) Henry Matthews’un “İstanbul’un Camileri” adlı kitabını çevirmiştim. Çok da keyif almıştım. Sanat tarihçisi olarak en severek yaptığım işlerden biriydi. Çevirdim, bitti. Kitap basılmadı. Ben de yayınevinin yayın programında bir değişiklik oldu falan sanmıştım. Sonra da unuttum gitti.

Dün bir haber geldi. Bugün de kargo… Basılmış kitap. Aman pek sevindim. Güzel de olmuş. Valla ben üniversitede olsaydım bu kitap Osmanlı Mimarisi dersimiz için iyi bir kaynak olurdur. Sanat tarihi öğrencileri, mimarlık tarihi öğrencileri: Buyurun, alın okuyun. Güzel bir başvuru kaynağı. Erken Osmanlı cami mimarisinin gelişimi, klasik dönem ve Batılılaşma dönemi İstanbul’un büyük anıtları eksen alınarak anlatılıyor. Yer yer Bursa ve Edirne’deki anıtlara da yer verilmiş doğal olarak. Bol fotoğraf, mimari ayrıntı, plan ve kesit de cabası.

“Yok, almayayım; ben öğrenci değilim,” derseniz, kitabın arkasında güzel gezi rotaları mevcut. Alın elinize, güzel bir havada İstanbul’un sağını solunu gezin. Kitap da işin bahanesi olsun. Sultanahmet’e giderseniz köfte yemeyi, Süleymaniye tarafına uğrarsanız Darüzziyafe’de şerbet içmeyi, oradan Eminönü’ne inmeyi ve daracık sokaklarda kaybolmayı unutmayın. Üstüne de vapurda bir çay… Oh, afiyet olsun!

“İstanbul Camileri / Bursa ve Edirne’deki Camilerle Birlikte”
Yazan Henry Matthews
Scala Yayıncılık, 160 sayfa, kuşe kağıt
ISBN:978-605-8806-1-2

Hamiş: Nasıl? İyi reklam yaptım mı?
Bir hamiş daha: Takıldığım her noktada benden yardımını esirgemeyen canım ablama bin kere daha teşekkür!

3 thoughts on “Unuttuğunuz bir kitap yayımlanırsa…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *