İçli Köfte (Sensible Meatball)

Geçen gün kerevizli patates salatasının tarifini yazarken, amanın! O da ne? Bir mide gurultusu, bir iç kazınması ki sormayın! Hemen, hemen, bir kere daha salata yapmam şart oldu. Huyum kurusun. Yemekten bahsederken, tok bile olsam acıkıyorum. Annem bana boşuna “tok evin aç kedisi” demiyor.

Sonra nasıl olduysa, kereviz almaya diye çıktım, kendimi içli köfte için malzeme alırken buldum. Ne zamandır aklımdaydı. Pek canım çekmekteydi. Birkaç yıl önceki ilk denemenin üzerine, daha iyisini yapmam gerekiyordu. Hazır son zamanlarda seramik atölyesinde taşlaşmış çamurları yoğurmuş bileklerim de antrenmanlıyken… Neden olmasın?

Gelelim dün müjdelemiş olduğum tarife… Önce malzemeler:

İç için

500 gr. Kıyma
3 soğan
1 kaşık acı biber salçası
1 kase kıyılmış ceviz
Tuz, karabiber, kimyon, boooool acı pul biber
Tereyağ
.

Dış için

250 gr. Kıyma
2 bardak ince bulgur
1 çay bardağı irmik
1 yemek kaşığı acı biber salçası
Tuz
1 yumurta
Gerektiği kadar un

🙂 Kıymayı tavada kavurunuz. Biraz su ekleyerek iyice parçalayıp, karıştırın, karıştırın, karıştırın. Suyunu çekince tereyağı ekleyin. Yağ eriyince ince kıyılmış soğanı ekleyin. Kavurun, kavurun, kavurun. Salçayı da ekleyin. Baharatı da katın. Şahane bir kavrulmuş kıymanız olacak.

🙂 Kıymayı soğuması için bekletin. Cevizini de ekleyin. (Çok acıktıysanız, kıymadan biraz yürütüp bir köşe ekmeğin içine doldurun, gövdeye indirin)

Sevgili anneciğim Neriş'in hakkını yemeyeyim. O olmasa işler epey uzun sürerdi!

Gelelim içe…

🙂 İrmiği önceden biraz sıcak suyun içinde tutun. Balçık gibi bir şey olacak.

🙂 Kıymayı robota atın. İrmiği, bulguru, salçayı, yumurtayı, tuzu ekleyip robotta çekin. Benim malzemeler robotun haznesine fazla geldi ve çok katılaştı. Birkaç kere kaynar su ekledim.

🙂 Bu işlerin robotla mobotla olmayacağını önceden biliyordum ya neyse… Birazcık da olsa işi kolaylaştırmış oldu. Karışımı çıkarıp tepside uzun uzun yoğurdum.

🙂 Annemin gaza getirmesiyle biraz daha su ekledim. Ama azıcık cıvıklaştı. Sonra buna un eklemem gerektiğini hatırlayınca unu ekledim ve sonunda hamurumuz hazır oldu!

🙂 Ceviz büyüklüğünde toplar yapın. Sonra başlayın unların içlerini parmağınızla açmaya. Çeperi çok kalın olmayan torbacıklar yapın. İçine kıymalı içi doldurun. Avucunuzda şekillendirerek (ve az sonra bu yavrucukları yiyeceğinizi hayal ederek) torbaları kapatın. Klasik içli köfte formu verin.

🙂 Sonra yallah kızgın yağa! Afiyet olsun!

Hamiş: Yukarıdaki malzemeyle 34 adet köfteciğiniz olur.

2 thoughts on “İçli Köfte (Sensible Meatball)

  1. Banu bunu yapmayacaktin! Ogle molasina 10 dakika var ve buralarda icli kofte yememin imkani yok. Ben n’apacagim simdi? 🙂

    • E-postayla köfte eklentisi yollama teknolojisi geliştirilene kadar bekleyeceksin. Ya da tez vakitte Türkjiye’ye gelip bize uğrayacaksın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *