Hıdrellez

Batıl inancınız var mıdır? Ben şöyle durup da bakıyorum kendime. Eskiden yoktu böyle alışkanlıklarım. Sonradan sonraya oldu. Sanırım sonu güzel olabilecek her türlü şeye batıl olsun ya da olmasın inanma eğilimindeyim. Hıdrellez de bunlardan biri.

Hıdrellez fikri, bugün (5 Mayıs’ı 6’sına bağlayan gece) gerçekleştiği söylenen şey, Hıdrellez’in ardındaki renkli gelenekler hoşuma gidiyor. Hızır ve İlyas’ın gelip etrafımızda dolaştığı fikrinden, gelirken bazı güzel bir şeyler getirmeleri olasılığından keyif alıyorum. Hem zaten gelmiyorlar mı?

İnanışlardan biri Hıdrellez’le birlikte artık yaz günlerinin başlaması… Hıdrellez kültürünün hangi dine veya kültüre ait olduğu tam belli değil. Kökeni zaten çok eskilere gidiyor. Ben şamanik inançlarla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Hızır o gece gelir; beraberinden bolluk ve bereket getirir. İhtiyacı olanlara bunu sunar. Hızır’dan bir dilekte bulunmak isteyenler se gece olmadan önce kırmızı bir kese içine dileklerini koyup (ister resim çizip anlatırlar, ister yazarlar, ister bollaşsın diye para koyarlar vs.) bunu gül ağacının dalına asarlar. Bir başka görüşe göre ağacın dibine gömerler keseyi. İstenen şeyin maketini yapmakta mümkündür. Ev modeli yapılması çok yaygındır. Hızır gece gelir. Dokunduğu yerlere bereketinden bırakıp gider. Bir yıl boyunca, Hızır’ın yeniden dünyada dolaşacağı bir sonraki 5 mayıs gecesine kadar şansınız açık olur.

Başka bir söylenceye göre de Hıdrellez sözcüğü Hızır ve İlyas’ın buluştuğu gecedir. İlyas gecenin sonunda denize açılır. O nedenle gül ağacına asılan dileklerin sabah gündoğumunda gidip denize atılmasına da inanılır. İlyas da görsün diye…

Ben seviyorum Hıdrellez’i… Bu akşam bir arkadaşıma gidiyorum. Güzel bir Hıdrellez akşamı düzenleyeceğiz. Güzel, bereketli bir sofra kuracağız. Sonra gece arkadaşımın elcağzıyla diktiği mini mini gül fidanına emanet edeceğiz keselerimizi. Sabah da gidip suya atacağız. Bakalım keselerdeki dilekler gerçek olacak mı?

Aa bir de geçen sene posta kutuma gelen, “Üç Sulukuleli Kadının Hıdrellez Duası”nı okuyacağız sofra başında. İşte dua:

Bugün Hıdrellez… Tüm dilekleriniz gerçek olsun…

Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil…

Sağlığı iyi olsun.

Kalbi ritmini çalsın. Yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun. Teni sıcak kalsın, enerjisi dışına taşsın. Ciğerlerinden nefes, midesinden gurultu, bacaklarından güç eksik olmasın.

Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dönüp dolaşsın.

Sevdikleriyle birarada olsun. Kolu kollarına değsin, gözü gözlerinin içine baksın. Lafları birbiriyle başlasın. Nesi varsa, bölüşecek biri olsun; nesi yoksa, bulup getiricek biri olsun. Bu birileri az ama öz olsun. Bazıları dünyada tek olsun. Sevgisinin tamamını harcasın. Harcasın ki, ona büyük bir miras kalsın. Sevmekten bıkıp usanmayacağı biri olsun. Onun yeri ayrı olsun. Onu soysun, başucuna koysun ama yalan uydurmasın. O herşeyine, her haline tek tanık olsun. Bir hareketiyle güldüren, bir hareketiyle ağlatan olsun. Duyguların hepsi onda olsun. Kalbi buna teslim olsun. Bütün şarkılar onu anlatsın. Aşık olsun, sırılsıklam olsun. Kurumasın.

Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun. Başarının gerçek adının bu olduğunu unutmasın. İbadet eder gibi, bu keşfini her gün yeniden kutlar gibi, onu yapıp dursun. Yaptıkça daha iyi yaptığını görsün. Daha iyi yaptıkça bunu başkaları da görsün. O başkalarının bunu gördüğünü, dış gözüyle görsün, iç gözüyle işine baksın.

Neşesi bol olsun.

Kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin. İçinde bir şey durup durup zıplasın. Duydukları, gördükleri onu gıdıklasın, kahkaha attırsın. Gürültü çıkarsın. Saçma şeyler söylesin. Çocuklukta en şımardığı ana, sık sık gidip gelsin. Nereye gidip geldiği bilinmesin.

Değiştirmek istedikleri değişsin.

İçte ve dışta, iyi günde ve kötü günde tadilat yapsın. Eskilerini atsın, ruhunu havalandırsın. Kapıda hep kamyonu dursun. Dilediği yere taşınsın. Kendinden taşınmak isterse, içindeki güç, dışındaki sevgi ona yardımcı olsun. Bileği, bütün alışkanlıklarıyla, bağımlılıklarıyla güreşsin. Birşey ona sürpriz olsun. Günlerinden birgünü, bir pakete sarılı olsun. Açılınca, içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın. Bu gün üçyüzaltmışbeş’ten herhangi biri olsun. Öylesine bir pazartesi, arkaya kavuşturduğu ellerinde, unutulmaz bir salı saklasın. Öyle tahmini mümkün olmayan birşey olsun ki bu, hayatın zekasını anlatsın.

Bir hayali gerçek olsun. Bir hayale gözünü yumsun. Peşinden koşup, onu sobelesin. Hayalini kendinden saklamasın. Bir çizgi filmde olduğunu, her şeyin mümkün olduğunu unutmasın.

Bu duayı okusun. Kendi sesiyle duysun. Duası gerçek olsun.

Her kelimesine şükretsin. Tek satırına nazar değmesin. Amin.

4 thoughts on “Hıdrellez

  1. Banu’cum bu dua süpermişş 🙂
    biz de akşama kutlamadayız. hemen çıkışını aldım duanın ve herkese okutmayı planıyorum akşama….
    sonuçta biz inanınca her şey gerçek olmuyor muydu? o zaman olumlu batılların hepsi hoş gele hayatlarımıza:)
    biz çocukken mahallede kocaman kocaman ateşler yakar ve tüm mahalle kutlardık …

  2. aaa banu, geçen sene ben mail atmıştım bu duayı sana, bana da buket göndermişti diye hatırlıyorum:))) bun dün akşam hıdırellez kitapçığı yaptım, sayfaları 2cm. den oluşan 8 sahife, kırmızı iplikle diktim kitabımı, içine de çocuk çizimleri yaptım, sabah 4te indim bahçeye, gül ağacına bağladım:))))) amin.

  3. Pingback: Değişim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *