Deprem / Siyaset

Siyasetten hiç hoşlanmam. Siyasete bulaşmadım, bulaşmam. Siyasi bir görüşüm yoktur; sadece insan olmaya, insan gibi davranmaya, özgürlüğe ve yaşadığımız bütüne saygı duymaya inanırım.

Siyaset yapanları sevmem. Siyasetçiliği her tür çıkarı için kullanarak başkalarını sömürenlerden nefret ederim. Ama bir deprem olduysa, o depremi bile iğrenç siyasetlerine alet edip, bunun üzerinden gövde gösterisi yapanlar var ya, işte onlar nefret edilmeyi bile hak etmiyorlar.

Deprem bir doğal felakettir. İnsan karşısında aciz kalıyor, muhtaç kalıyor. Doğanın gücü karşısında sana destek uzatan insana, insan olduğu için teşekkür etmek yerine, milletine, dinini ırkına bakıp, “Bizim size ihtiyacımız yok” deme küstahlığında bulunuyorsan sen insan değilsin. Bunu siyaset malzemesi yapıyorsan insan değilsin sen.

Aa bu arada, bu ülkede de kimse kimsenin kardeşi dostu değil artık. Ben bunu anladım. Bu saatten sonra da olamaz. Deprem olduğunda göçük altında kalan insanları etnik kökenlerine göre değerlendirip de saçma sapan yorumlar yapan insanlar varsa aramızda…ben daha ne diyeyim?

İnsanlığınızdan, varlığınızdan utanın.

Öte yandan, bir tarafta da canla başla çalışıp zor durumdakilere bir an önce yardım akıtmaya çalışanlar var. İyi ki onlar var. Sosyal medya üzerinden inanılmaz organizasyonlara tanık oluyorum. (Hani şu kısıtlamaya, yasaklamaya çalıştıkları mecralar…)

Klişe de olsa “İnsanlık ölmemiş!” diyor insan. Umut hâlâ Pandora’nın Kutusu’nda duruyor demek ki…

2 thoughts on “Deprem / Siyaset

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *