Tel kadayıflı muhallebi

Geçenlerde arkadaşımız çaya gelecekti. “Çayın yanına ne yapayım, ne yapayım?” diye düşünürken, bu sıcaklarda hafif bir şey gider diyerekten aklıma tel kadayıflı muhallebi yapmak geldi. Bunu daha önce Yıldıray’ın annesi yapmıştı, pek beğenmiştik. Ben de denemeye karar verdim. Hazır denemişken, tarifi de buraya yazayım ki unutmayayım. Hem görüp de yapmak isteyenler de olur belki.

Haydi, şimdiden afiyet olsun!

TEL KADAYIFLI MUHALLEBİ

Malzemeler:

250 gr. kadar tel kadayıf
Tereyağ
1 lire süt
Un
Şeker
Damla sakızı
Badem ya da ceviz
Tarçın

Yapılışı:

🙂 Tavada tereyağ eritip kadayıfları altın rengi olana kadar kızartın. Alt üst etmeyi unutmayın. Benim gibi koca bir tomar koymayın. İnce ince tabakalar kızartın.

🙂 Bu kızarmış kadayıf muhallebinin altına gelecek. Bir de üst katman olacak. İlk partiyi tavadan alıp ikinci partiyi de aynı şekilde kızartın.

🙂 Muhallebi yapın. Bildiğiniz tarif neyse onu yapın işte. Bazıları un, bazıları pirinç unu vs. kullanıyor.

🙂 Sizin muhallebiniz nasıl olursa olsun, içine en son dövülmüş damla sakızı atmayı unutmayın. Sakız hazır 1 gr.lık paketlerde satılıyor ya; ben 2 gr. koydum. Aslında daha bile fazla olabilirmiş. Bol sakız kokusu iyidir.

🙂 Muhallebi koyulaşınca (biraz koyu kıvamlı olması daha iyi) bırakın soğusun. Benim gibi acelecilik yapıp soğumadan dökerseniz, alt kattaki kadayıflarla muhallebi sarmaş dolaş olur.

🙂 Her neyse… Kadayıfın üzerine bol tarçın serpin. Üstüne soğumuş muhallebiyi dökün. Bir kat daha kadayıf koyun. Biraz daha tarçın serpin. Tarçın seviyorsanız bol keseden dökün.

🙂 Dövülmüş ama çok ufalanmamış bademleri (ya da cevizleri) de serpin. Yemeyin de yanında yatın. Öylesine güzel oluyor.

One thought on “Tel kadayıflı muhallebi

  1. Ben tarifin böyle içinde bol ipucu olanını severim 🙂 Eline sağlık, benim de yaptığım ve yemeye bayıldığım bir tariftir bu. Mmmm, yine yapacağım sanırım canım çekti şimdi 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *