Buna ifrit bile olunmaz, pes denir

Zamanında, 16 numaralı ifritimde yetişkinlerin kendi toplumsal rol adlarını çocuklarına hitap ederken kullanmalarına ifrit olduğumu söylemiştim.

Örn. Babanın kızına “Gel babacım,” demesi.

Küçükken erkek kuzenlerimden biri bana hitap ederken “Abicim,” derdi. kafam bir türlü almazdı. Ben erkek değildim. Niye bana abi diyordu? Bu mümkün müydü? Mini mini yavru beynimde koca bir soru işareti olarak kalmıştı bu.

Her neyse…

İnsanlar bunu diyor. Tercihtir, bir şey diyemem. Anca ifrit olduğumla kalırım.

Ama dün yolda yürüyen kadının dediği… Valla pesti,yok artıktı, daha daha nelerdi.

Kadın köpeğini gezdirmeye çıkarmış. Köpek geride kalınca “Gel annecim!” dedi.

Gelinen son nokta budur. Daha da bir şey demem.

 

7 thoughts on “Buna ifrit bile olunmaz, pes denir

 1. 🙁 arada bir oğluma anneciğim diyorum ve daha ciğim biter bitmez kendime gıcık oluyorum.. eşime anneme beni uyarın demiyim diyip duruyorum ama arada kaçıyor 🙂 niye anlamıyorum

 2. bunda ifrit olunacak bişi göremedim.. evet kediler köpekler veya beslediğiniz her kimse sizin yavrunuz gibi olabilir.. ? şaşıracak ne var bu kadar sinirle mahfolursunuz çocuğunuz da sinire keser söyliim.

  • Sinirli olduğumu nereden çıkardınız?
   Ben sadece eğlendiğim şeyler hakkında yazıyorum. Çocuğumun da sinire falan kestiği çok şükür.

 3. İfrit olmak deyimi ve anlamı: Çok öfkelenmek; aşırı ölçüde, kendini kaybedecek kadar sinirlenip kızmak, demekmis. Sizin de baslikta “bile olunmaz pes denir” diye kullanmaniz ofkelenmenin bir adim otesine gittiginizin anlamina sebep oluyor. Yoksa ne matrak ne komik bir durum dememissiniz ki.

  Oyuzden okuyucu Ebru’yu fircalamadan once bir dusunun. Cunku benim de anladigim öfkelenmekten/gicik olmaktan bir adim daha ileriye gittiginiz idi. Yoksa kimsenin bir kotu niyeti yok. Ve bence de birine, cok sevdiginize iliski de sizin ona göre olan yerinize göre; ‘annecigim, dayicigim, ablaciginin bir tanesi’, gibi seslenmek Turkce’nin sozlu dil kullanimina hatta geleneksel yapisina göre dogru bir kullanimdir. Abes bir durum göremiyorum. Benim teyzem -cocugu yoktur–cicekleri ile bile oyle konusur. Yakin zaman da baska kulturlerde, diller de kimse “teyze, abi, amca, ile birbirine hitap etmiyor. Biz de etmeyelim demeye kadar gider bur tip pes etmeler. Belki bir cocugunuz olmasaydi, siz de kitaplariniza, yazdiklariniza, bilemiyorum belki de bisikletinize, yelkenlinize kizim-cocugum muamelesi yapardiniz. kim bilir???

  ”Okuyucularina boyle cevapa veren blogculara da ifrit olmamiza sebep olmayin….”

  Kaynak Linki : http://www.meb-eokul.com/ifrit-olmak-deyimi-ve-anlami.html

  • Sayın B-Anneden misafir Yaso,
   Burası benim özgür alanım. Aklımdan geçen düşünceleri yazmakta özgür olduğum bir alan. Bana göre abes olan size göre olmayabilir. Benim için doğru olan başkası için yanlış olabilir. Herkes aynı düşüncede hemfikir olsaydı dünya tek tip insanların yaşadığı çekilmez bir yer olmaz mıydı? Kimsenin kötü bir niyeti olmadığı konusundaysa hemfikiriz..

   “İfrit olmak” deyiminin anlamını paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
   Lütfen “fırçalamak” deyiminin de ne anlama geldiğini paylaşır mısınız? Zira ben yukarıdaki yoruma yazdığım yanıtta herhangi bir fırçaya rastlayamadım.

   Bana ifrit olmak istiyorsanız da, sizin tercihinizdir, buna karışamam.

 4. Banucum
  bu Türkçeyi öğrenenler için de ÇOK karışık bir durum, biliyor musun?
  Yorgonun İzmire geldiği ve artık Türkçe bir şeyler anladığı yıllardı. Aklı almıyordu,
  annesi çocuğuna “ye annecim”, babası çocuğuna “gel babacım”, dedesi torununa “al dedecim” diyor diye.
  düşünürsen hakikatten çok kafa karıştıran bir durum.. kim kimn anası, kim kimin babası dedesi belli değil!
  küçücük çocuğu hatta bebeği “dedem” diye sevmek!?!?!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *