Evdeki zararlı maddelerin geri dönüşümü

tasarruflu ampulGeçen sene evdeki elektronik atıkları geri dönüşüme verdiğimizi söylemiştim. Diğer belediyelerin de böyle bir hizmeti var mı bilmiyorum ama Kadıköy’de yaşayanlara Kadıköy Belediyesi’nin Elektronik Atık Merkezi ile iletişime geçmelerini öneririm. Çok hızlı yanıt alıyorsunuz. İşlerini iyi yapıyorlar.

O zamandan beridir tasarruflu ampulleri de verebileceğimiz bir yer arıyordum. İzmit’te bir firmaya ulaştım; ama evden gelip almıyorlarmış. TeknoSa’ya danışın demişlerdi. TeknoSa ise böyle bir hizmetlerinin olmadığını söyledi. Bir yerde İkea’da böyle bir atık ampul kutusu olduğunu okumuştum; ama onun da peşine düşemedim açıkçası. Sırf bunun için onca ampulle İkea’ya gitmeyi gözüm yemedi zaten. Sonunda bütün yollar yine Kadıköy Belediyesi’ne çıktı. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü‘ne hafta sonu e-posta yolladım; pazartesi sabahı geri aradılar hemen. Ayrıca e-posta da yollayıp Elektronik Atık Merkezi‘ne yönlendirdiler. Bugün de oradan gelip aldılar ampulleri. Oh, hafifledik valla.

Yeri gelmişken, bu tasarruflu ampuller hakkında iki çift laf edeyim. Bu ampuller elektriği daha az harcıyor, uzun süre kullanılıyor, iyi, güzel, hoş da… Yararları kadar zararları da var. Genelde yararlarını biliyoruz da zararlarından kimse söz etmiyor. Bu ampuller radyasyon yayıyor. O nedenle özellikle çalışma masalarında, bebek odalarında kullanılmaması öneriliyor. Kullanacaksanız size uzak mesafede, yüksek tavanda ya da az kullanılan mekanlarda (koridor gibi) kullanılmalıymış. Bir diğer büyük tehlikesi ve bizim de çöpe atamama nedenimiz de bu ampullerin içinde cıva olması. Kırıldığı takdirde o havayı solumak çok tehlikeli. Çöpe atıldığında kırıldığını düşünün. O cıva kim bilir nerelere bulaşacak… (Alternaturk’te bu konuyla ilgili bir haber var. Ampul kırılırsa neler yapacağınıza dair uyarılar da bu yazıda mevcut.)
Peki alternatifi ne? Şimdilik evdeki tasarruflu ampullerinin ömürlerini tamamlamalarını bekliyoruz. Ondan sonra yeniden bu ürünlerden almak istemiyoruz. Yerine kullanmayı planladığımız ürün LED ampul. Henüz ayrıntılı araştırma yapmadık ama LED’lerin de az enerji harcadığını biliyoruz. Herhalde daha sağlıklı bir çözüm olacak.

geridonusum

Yine ne zamandır evdeki bitkisel atık yağları da biriktiriyorduk. Kırk yılda bir kızartma yaptığımız için yağın birikmesi epey zaman aldı.   Bu yağları evlerden gelip alan (sonra da bioyakıta dönüştüren) kimi firmalar var, ama onlar da belli bir miktarın altındaki yağ için gelmiyorlar doğal olarak. Çözüm yine belediye. Belediye çeşitli noktalara “bitkisel atık yağ toplama bidonu” koymuş. Semtlerin gönüllü evlerinde birer bidon var. Erenköy Gönüllü Evi de bizim burnumuzun dibindeydi. Aradım; varmış orada da bidon. Gittik verdik yağımızı.

Bu arada bir de ek bilgi: Kadıköy ilçe sınırlarında geçen yıl toplam 415.873 litre bitkisel atık yağ toplanmış. Umut verici… Umarım gelecekte daha az yağ tüketir, daha çok yağı geri dönüştürürüz.

  • Kadıköy Belediyesi’nin Atık Koordinasyon Merkezi‘nin web sitesinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. (Merkez sadece Kadıköy’de ikamet edenlere mi hizmet veriyor, yoksa İstanbul’un diğer yerlerinde yaşayanlara da yardımcı oluyor mu bilmiyorum.)
  • Belediyenin yerleştirdiği atık kutularının listesi burada. (Ambalaj, bitkisel yağ, pil ve cam)
  • Bitkisel Atık yağ toplayan noktalar ve şirketlerin iletişim bilgileri burada var.
  • enerji Emstitüsü’nün tasarruflu ampullerle ilgili haberi için bir tık.

 

One thought on “Evdeki zararlı maddelerin geri dönüşümü

  1. cok faydali bir yazi oldu benim için banucum hem evde biriken atik yag hem de sonmus tasarruflu ampullerim için adresleri öğrenmiş oldum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *