Anne olmuştum, bir daha oldum.

moliolafkedi 1

Birkaç ay önce anne oldum ben. Tarifsiz bir duygu. İçinizden bir canlı çıkıyor. Aylarca bedeninizde büyüyen bir canlı geliyor dünyaya. Önce karnınızda büyüyor; sonra gözünüzün önünde gün be gün büyüyüp değişmeye, “olmaya” devam ediyor.

Guçi birkaç aydır hayatımda. Onu yavaş yavaş tanıyorum.

Oysa Moli ve Olaf Guçi’den önce de varlardı. Onlar zihnimden çıkmışlardı ama. Daha Bir Dolap Kitap diye bir şey yokken, bir gün Yıldıray’ın masasına gitmiştim bir nedenle. Orada onunla konuşurken, defterime çizivermiştim mini minnacık iki figür. Yanlarına da Moli ve Olaf diye yazmıştım. İsimlerinin neden böyle olduğunu soruyorlar hep. Bilmiyorum. O an, zihnim elime bu konutu vermişti de kalem Moli ve Olaf yazmıştı.

Moli ve Olaf, Bir Dolap Kitap’la birlikte büyümeye başladı. Onları günden güne sevdim. Çizdikçe mutlu oldum. Yüzlerindeki gülümseme her seferinde beni de gülümsetti.  Bir ara pek çok Moli ve Olaf resmi çizdim. Çizdiklerimi sattım. Daha fazlasını isteyenler oldu; biraz daha çizdim, postaladım. Onlar gidip başkalarının evlerine konuk oldular. Oralarda da insanları gülümsettiler. Moli-Olaf resimlerimi ilk bir çizerin, sevgili Pino’nun satın almış olması benim için çok anlamlıydı. Selin’in Moli&Olaf’ı gördüğündeki yüz ifadesini görmek büyük mutluluk. Sarı Çizmeli’ye giden Moli ve Olaf’ın onun için onun iki yavrusunu simgeliyor oluşu da öyle…

moliolafkedi 2

Sonra günün birinde Yıldıray Kedimiyo diye bir karakter yarattı. O anlattı ve bir gün bir de baktım ki, Kedimiyo diye bir kedi çizivermişim. Yıldıray’ın zihninden çıkan Kedimiyo, geldi benim zihnime aşılandı.

Guçi benim bebeğim. Moli ve Olaf da öyle. Guçi doğduğunda nasıl tarifsiz bir duygu yaşadıysam, son birkaç gündür benzer duygular yaşıyorum. Çünkü Moli ve Olaf artık bir kitabın kahramanları olarak dünyaya geldiler. Artık pek çok çocuğun evine gidip onları mutlu edecekler. Evet, ben bir kitap yazdım; o da basıldı. Güzel ve heyecan verici. Başka bir kitap olsa böyle hisseder miydim bilmiyorum. İçinde Moli ve Olaf, bir de Kedimiyo olduğu için heyecanım kat be kat büyük.

MoliOlaf - kapak
Adı “Moli ile Olaf Merak Ediyor – Kediler Hep Dört Ayak Üstüne Mi Düşer?” Hayykitap tarafından yayımlandı. Sevgili editörüm Gökçe Ateş Aytuğ’un kitap üzerinde emeği büyük. Doğumdan önce, doğumdan sonra beni sıkıştırmadan, bana bol bol zaman vererek, ince ince uğraşarak ortaya çıkarttı kitabı. Moli ve Olaf’ın ciciannesi oldu desem yeridir. 🙂

Yavrularım büyüdüler. Guçi’nin peşinden, onlar da dünyaya geldiler. Yepyeni maceralar yaşamaya, dünyayı tanıyıp öğrenmeye devam edecekler. Benim bu pır pır atan kalbim ise sanırım uzun bir süre bu heyecanı yaşamaya devem edecek. Ne mutlu bana!

Kitabın basın bültenini okumak ve ayrıntılı bilgi almak isterseniz Bir Dolap Kitap’a buyrun.

“Moli ile Olaf Merak Ediyor – Kediler Hep Dört Ayak Üstüne Mi Düşer?”i satın almak isterseniz buraya tıklayın.

 

 

9 thoughts on “Anne olmuştum, bir daha oldum.

  • Teşekkürler Elif.
   Yeri gelmişken, ben de geçen gün senin kitabını bitirdim. Çooook eğlendim. Özellikle de Anne sözlüğünde ve özellikle “çay” maddesinde. 🙂

 1. Tebrikler,
  Kitap dün geçti elime, ben de bi heyecanla açtım 🙂 ellerinize sağlık, çok güzel bir duygu olmalı 🙂

 2. Pingback: Hediye Kitap: Kediler hep dört ayak üzerine mi düşer? | Blogcu Anne

 3. Kitap 3 gün önce geçti elime.. 3 yaşındaki oğlumla tanıştırmak için uygun zaman ararken , Yusuf bu sabah benden iş dönüşü kitap istedi. biraz sonra o da tanışacak bu harika kitapla..

  • Oğlunuzun yaşı için biraz fazla gelebilir; belki bir iki yıl sonra daha çok ilgilenir. Ama kedileri çok seviyorsa bakabileceği çok güzel kedi fotoğrafları var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *