Güle güle leş kargası, merhaba alakarga

Kargaları sevip sevmediğime bir türlü karar veremiyorum. Ama kargalara dair son anım, güzelim kumru bebelerimiz Pazartesi ve Salı’yla ilgili olunca, artık kargaları pek de hoş andığımı söyleyemeyeceğim. Tamam, elbette bu da onları doğası ve güçlü olan zayıfı yener, karga da karnını doyurmak ve yavrularını beslemek zorunda, biliyorum. Fakat elimde değil. O yavruları çok sevmiştim; ilk defa yumurtadan itibaren tanıklık ettim kuşların büyüyüşüne ve karga tam da taşınacağımız gün büyük adilik etti.

Urla’da karga görmedik hiç. O bet sesini de duymadık. Oh! Burada bambaşka kuşlar var. Biz de harıl harıl kitap, internet karıştırıp çevremizdeki kuşları tanımaya çalışıyoruz. Bir numaralı kaynaklarımız “Türkiye’nin Kuşları” kitabıyla Türkiye’de yaşayan bütün kuşlar hakkında kapsamlı bir kaynak olan Trakus.org.

İlk keşfimiz kum rengi bir kuş oldu. Hafif tombulca ve kanadında harika bir mavi bant var. Biraz araştırınca onun alakarga olduğunu öğrendik. Yumuşak bir sesi var. Bildiğimiz karganın sesi gibi değil. Sanki fazla kiloları varmış da uçarken biraz zorlanıyormuş gibi, salına salına uçuyor. Gördüğümüz yerde fotoğrafını çekmeye çalışıyoruz ama şimdilik çok başarılı sonuçlar elde edemedik. Fotoğraflarımız aşağıda. Ama alakarga hakkında daha ayrıntılı bilgi isterseniz, buyrun Trakus’taki alakarga maddesine bir göz atın. Onun dışında bol kumru, karatavuk ve baştankara var burada. Bir de bülbül sesi duyuyoruz. Karatavuk da sesiyle bülbülle yarışır doğrusu. Çok nadiren yalnız bir martı uçuyor uzaktan. Kim bilir başka neler var. Öğrendikçe paylaşırım.

alakarga 1

Görebiliyor musunuz?
alakarga 2
Peki ya bunu? Aşağıdaki fotoğrafta biraz daha belirgin gibi sanki.
alakarga 3

Aşağıdaki fotoğraflar da yanımızdaki evin bahçesinden. Sabredip bekersem, önümüzdeki günlerde çok daha net fotoğraflar çekebilirim. Zira bizim çitlere kadar geliyorlar.
alakarga 4

alakarga 5

alakarga 6

Adam gibi çekilmiş bir alakarga fotoğrafı görelim derseniz, buyrun bu da Trakus’tan bir kare. Kaynak burası.
alakarga 7

One thought on “Güle güle leş kargası, merhaba alakarga

  1. kuş sesleri ovalara yayılıııııırrr…insan buna hayran olur bayılıııırrrr sözleriyle selamlıyorum..
    gökçe uyanınca ilk iş bu şarkıyıona hatırlatmak olacak sanırım:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *