Selluka maceram başlıyor

Bundan aylar önce bahçeye gündüz sefası ekmiştik. Normal ekim vaktini de biraz geçirerek ekmiştik tohumları. Nasreddin Hoca misali, “Ya tutarsa…” diyerek… Tuttular da. Hızla büyüdüler ve sonbaharda güzel çiçeklerini bizimle paylaştılar. Bir sabah Yıldıray da Bir Dolap Kitap’ın Facebook sayfasında bu güzelliği paylaştı.

Fotoğrafın altına yorum bırakan bir takipçimiz “Bir de selluka olmalı o bahçede,” diyene kadar sellukanın ne olduğuna dair hiç bir fikrim olmadığı gibi, selluka adını da ilk kez duyuyordum. Hemen pek sevgili Google’a sordum sellukanın ne olduğunu. Daha görür görmez de aşık oldum. İşte selluka böyle bir çiçekmiş:


İlke Hanım (Facebook’taki mesajı bırakan) annesinin bahçesindeki çiçekten tohum bulabilirse yollayabileceğini de yazmıştı. Aradan bir iki ay geçti. Ben sellukaları unuttum gitti. Sonra yeni bir mesaj aldım kendisinden. Tohum toplayamadığını ama geçen yıldan kalan tohumlardan yollayacağını söyledi. Erken toplandıkları için şanslarının az olduğunu söylüyordu ama yine de denemeye değerdi. Sonra ben tohumları yine unuttum gitti ve bir gün bir kargo paketi geldi. Bize çok kitap kargosu gelir. O yüzden  paketin içinde tohum çıkacağı aklımın ucundan bile geçmemişti. Sürpriz! Küçük küçük selluka tohumları!

selluka 01

Sürpriz! Küçük küçük selluka tohumları!

 

Latince adı Vigna caracalla olan bu sarmaşık, baklagiller familyasındanmış. Anavatanı Orta ve Güney Amerika’ymış. Kokuluymuş; Ekşi Sözlük’teki bir bilgiye göre limon ve yasemin gibi bir kokusu varmış. Çiçekleri salyangoz gibi helzeonikmiş. Zaten “caracalla” sözcüğü Portekizce de “salyangoz” anlamına gelen caracol kelimesinden geliyormuş. Genelde mor-beyaz ebruli renklerde olurmuş. Türkiye’de Ege bölgesinde çok görülürmüş.

Bazı kaynaklarda “dünyanın en değerli sarmaşığı” olarak geçiyor. Bu değerle ne kastediliyor bilmiyorum; hem çok kalıcı (aynı yerde 10-15 yıl yaşarmış) hem de çok güzel çiçekleri  ve kokusu olduğu olduğu için sanırım. Tohumdan çimlenip filizlenen bitki Haziran’ın orasına kadar yavaş büyürmüş (sadece 1-2 karış); toprak ve hava iyice ısınınca sellukalar alıp başını gidermiş; metrelerce yükselirmiş.

Ben çimlendirme konusunda agaclar.net’te bulduğum önerileri dikkate aldım.

selluka 02

Tohumların kabuğu oldukça sert. O nedenle ekimden önce biraz zımparalanması öneriliyor.

 

selluka 03

Zımparalayıp bir kenarını incelttiğim tohumları yumuşamaları için ılık suya koydum.

 

İlke Hanım, yazdığı mesajda çok güzel de bir dilekte (ya da öngörüde mi desem?) bulunmuş: “Bence önümüzdeki sene siz de tohum dağıtmaya başlayacaksınız, kokusuna hayran olacaksınız.”

Bugün tohumlar suyla buluştu. Yarına kadar bekleyecekler. Yarın torfun içine yerleştireceğim ve toprağın içinden yeşil bir uç görünene kadar sanırım günde yirmi otuz kez gidip bakacağım. 🙂

Eh, bahar geldi, artık Cincüce için bahçe vakti! Yeni selluka havadisleri için gözünüz burada olsun.

 

17 thoughts on “Selluka maceram başlıyor

 1. Amanııın 2. fotoğrafa bayıldım ve ilk defa görüyorum bu çiçeği, umarım tohumlardan biiir dolu çiekler sarmaşıklar dolup taşar 🙂

  • Ben de öyle.
   Önce bir filizlensinler de. Çok heyecanlıyım. Sürpriz yumurtadan neyin çıkacağını bilmemek gibi bir şey bu 🙂

 2. Kolaylıkla, sağlıklı bir şekilde büyüsünler.
  Belli mi olur belki bize de tohumu siz verirsiniz 🙂

 3. Merhaba bende selluka yetistirmek istiyorum bir türlü istanbulda tohum bulamadım tohumunu nereden temin ettiniz bilgi verirmisiniz

 4. Ssvd hikâyenizi
  Hem okudum hem ağladım 3 yavrusunu da sezeryanla dogurmus bir anne olarak hep kalacak galiba içimde bu ukde…

 5. Merak ediyorum selluka maceranız bitti mi yoksa bu aşk düştü bi kere gönlüme mi diyorsunuz…
  çok beğendim bir gün mutlaka bir sellukam olsun istiyorum…

 6. Selam…
  Bende aynı sizin gibi ilk duyduğum ve gördüğüm anda aşık oldum bu sarmaşıka..hemen gitti gidiyordaki bir dükkandan aldım.. 7 gün önce ektim, gönderen kişi her ayrıntısını yazmış sağolsun.. Aynen yaptım…viyole torf koydum, tohumları önce ince bir zımparaya sürterek kabuklarını incelttimm..45 derece sıcaklıktaki suyu bardağa doldurdum ve zımparalanmış tohumları bu suyun içine attım…soğuyunca sıcak su eklemedim..burası önemli sanırım..
  Neyse bu şekilde ektim.. İnanmayacaksınız belki ama 5. Gün kapalı balkonumun Aralık bıraktığım penceresinden kuş girmiş ve viyollerin üzerinde eşelenmiş mübarek hayvan..işten geldiğimde sellllukanın birinin üzeri açılmış…birde baktım tohum çimleniyor..hemen üzerine bir parça torf attım..bugün 7. Gün, merakla bekliyorum.. Azm-i, cezm-ü, kast eyledim çıkacak inşaallah…
  Size tavsiyem, kırmızı çiçekli çan sarmaşığını da inceleyin..onada ilk görüşte aşık olabilirsiniz… Bide küstüm çiçeği var, bende ona aşığım… 2 kez denedim beceremedim.. 3. Kez sellllukalarla beraber ektim, 20 tohumdan 4 tanesi daha ektiğimin 3. Günü çimlendi…küstüm çiçeğine de aşık olabilirsiniz, çok hoş ve narin çiçek… Dokunduğunda yapraklarını kapatıyor.. Depremi önceden hissedip yapraklarını kapattığını söyleyenler var internette… He bide lotus çiçeğini şiddetle öneririm… Su içinde büyümesini izlemek çok keyifli..keşke burdan fotoğraf yükleyebilseydim..

 7. Merhaba.Sitenizde selluka bitkisi hakkında yazdıklarınızı ve resimlerini gördüm.Harika çiçekleri var.Acaba bana da tohumlarından varsa gönderebilirmisiniz?Şimdiden teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *