Fil kutuya girdi

Annem tam bir ayrıntı insanıdır. Eski bir dikiş öğretmeni olarak ayrıntılar konusunda son derece hassastır. Mağazadan alınmış desenli giysilerin ek yerlerinde desenlerinin birbirine denk gelmemesine çok takılır mesela. kendi diktiği işlerde, kumaş ne kadar karışık desenli olursa olsun, annem için fark etmez, o desenleri illa ki birbirine denk getirir. Annem birbirine girmiş yün çilelerini de sabırla çözebilir. İsterse Gordion düğümü olsun, en karmaşık düğümler, annemin parmaklarına dayanamaz. Diyeceğim o ki, annem el işi konusunda son derece titizdir.

Gelin görün ki şu origamiyle bir türlü yıldızı barışamadı gitti. “O katlamaları bir türlü anlayamıyorum,” diyor. “Aslında çok basit, her çizginin bir anlamı var. Çizgileri öğrenince nasıl yapacağını anlıyorsun,” diyorum. I-ıh! Birkaç kere denedik, olmadı. O kadar titizlenen annem, iş kâğıt katlamaya gelince bir sabırsızlandı, bir sinirlendi!

Durun ama bunun tam tersi olması gerekiyordu. Aramızda sabırsız olan ben değil miydim? Nasıl oluyor biliyorum ama origami yaparken bana bir haller oluyor. Bir dinginlik çöküyor üstüme. Benim zen meditasyonum da kâğıt katlamak demek ki.

Kare bir kâğıdı evirip çevirip, orasını burasını katlayıp, katladıkça “bir şeye” dönüşmesini izlemek güzel. sonra ortaya çıkan “o şeyin” aslında kırılgan, narin bir kâğıt parçası olduğunu bilmek daha da güzel. Bunu fark ettiğiniz anda yaptığınız “o şeyi” korumak istiyorsunuz. En ufak bir kırışıklığa tahammülünüz yok.

İşte bu yüzden origami modelleri çerçevelemeyi seviyorum. Daha önce origami elbiseleri çerçeveletmiştim. Bir müze vitrininde sergilenen antika giysileri anımsatıyorlar bana o halleriyle, çok hoşuma gidiyor. Şimdi origami hayvan serisine başladım. İlk elemanım fil. Sanırım daha uzunca bir süre fil katlayacağım. Hâlâ yeterince iyi katlayamıyorum çünkü.

origami fil 01 origami fil 02

Yine de bu filler hoşunuza gittiyse ve sizin de kutuya girmiş bir filiniz olsun istiyorsanız benimle cincucebobinhizmetleri@gmail.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *