Minyatür sinema kitabı

sinema kitabi 01New York’ta sinema okuyacak bir öğrenci için günün anlam ve önemini anlatan sevimli, mini mini bir minyatür kitap yapacak olsaydınız ne yapardınız? Sinema denince konu derya deniz… Ama bunu minicik sekiz sayfaya indirgemeniz gerektiğinde işler biraz zorlaşıyor.

New York temalı “Dedikodulu Evler” resmini yaptığım Eda için bir de minyatür kitap yapmamı istemişti annesi Ayşe Hanım. Sinema teması güzeldi; ama yukarıda da yazdığım gibi dipsiz kuyu gibi bir konuydu. Aklıma pek çok fikir geldi. Bunlardan bazıları artıları ve eksileriyle şöyleydi:

  • Charlie Chaplin teması olabilirdi. Şarlo’nun pek ünlü pozlarını, filmlerinden tanınmış kareleri çizebilirdim. Görsel olarak çok imkan tanıyan bir konuydu bu; ama ya Eda, Chaplin’den hoşlanmıyorsa? Chaplin’in seveni çok; ama o sevmeyen taraftaysa?
  • sinemanın ünlü kadın karakterlerini çizebilirdim. Aklıma ilk Audrey Hepburn’ün Breakfast at Tiffany’s afişi geldi. Çizmesi keyifli olabilirdi. Prenses Leia’nın saçlarını, Üç Renk: Mavi’deki Juliette Binoche’u… Sonra Oz Büyücüsü’ndeki Dorothy’yi…
  • Oz Büyücüsü deyince acaba siemaya uyarlanmış çocuk kitaplarından mı gitsem dedim. Ama Eda’nın çocuk edebiyatıyla ilişkisini bilemediğim için vazgeçtim.
  • Ünlü film afişlerini yapmayı düşündüm. Ama hangi birini?
  • Ünlü yönetmenlerden sözler mi yazsam dedim. Ama hangi birini?

sinema kitabi 06Sonunda aslında bütün bu fikirlerden biraz bir şeyler içren bir bütün çıktı ortaya. Oz Büyücüsü’nde Dorothy ve arkadaşlarının sarı tuğla yolda, kol kola yürüdükleri sahneyle başladım, sonra çeşitli filmlerden figürleri yan yana dizdim. Bunlardan bazılar ya aynı filmden karakterlerdi (Star Wars ya da Yüzüklerin Efendisi’ndeki gibi) ya da belli bir temaya göre benim öbeklendirdiğim kişilerdi. Korku / ucube sayfasında Bettlejuice, Frankenstein ya da Hannibal Lecter’ı bir araya getirmek ya da zarif kadınlar sayfasında Amelie’yi, Mary Poppins’i ve Holly Golightly’yi çizmek gibi…

sinema kitabi 09

Bunlardan başka Marilyn Monroe’nun eteklerinin uçuştuğu ünlü sahneyi, Gene kelly’nin yağmur altında dans edip “Singing in the Rain”i söylediği sahneyi (ki bayılırım!), Chaplin’in The Kid’de kapı önündeki basamaklarda oturduğu kareyi çizdim. Uzaylılarım Avatar jake Sully, E.T. ve Superman oldu. Superman girince Batman’i de kayırmasam olmazdı. Elin Kriptonlusu olsun da bizim gezegenin kapı gibi Bruce Wayne’i olmasın mı?

Sona da Alfred Hitchcock ustadan bir söz patlattım:

sinema kitabi 10

“İyi bir film yapmak için üç şeye ihtiyacınız var: Senaryo, senaryo ve senaryo.”

Kitabın kapağını da bir klaket süsledi.Ortaya çok sevdiğim, düşünsel hazırlığı da yapımı da çok keyifle geçen bir iş çıktı.

sinema kitabi 11
sinema kitabi 04“Sinema Kitabı”
Türü: Minyatür, akordeon kitap
Ölçüleri: 7×5 cm (Açıkken içinde yaklaşık 50 cm uzunluğunda friz resim var.)
Malzemeler: Renkli, desenli kâğıt (120 gr), suluboya kâğıdı (300 gr), suluboya, çini mürekkebi, dantel kurdele, tutkal, cila.

2 thoughts on “Minyatür sinema kitabı

  1. Çok güzeller… 🙂 Mini kitaplardaki düşünce tarzına ve uygulamalara bayıldım.
    Üç farklı, özel ve harika kitap olmuş. Eline, emeğine sağlık.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *