Minicik rafta minicik kitaplar

minyatur raf 1Hani ablama hediye ettiğim minyatür Mary Poppins kitapları var ya, aslında onlar ilk değil. Bu minyatür kitapları çok uzun zamandır yapmaya niyetliydim. Ama araya hamilelikler, bebekler falan girince polimer kille çok haşır neşir olamadım. Yine istisna olarak ablama yaptıklarım ve daha önce bir arkadaşım için yaptıklarım var. Onları unutmuştum. Mary Poppins kitaplarının fotoğraflarını paylaşırken aklıma geldiler. Döne dolana fotoğraflarını aradım; sonunda buldum. Ama ne yazık ki yaparken düzgün fotoğraf çekmemişim. Armağanı vermeden önce yaptığım işi unutmamak adına birkaç kare çekmişim, o kadar.

minyatur raf 2

Bir ara Facebook’ta dolanıp duruyordu en sevdiğiniz on kitap nedir diye. Herkes birbirini etiketleyip kitap listeleri oluşturuyordu. Arkadaşımın da o sıralar doğum günü olduğunu öğrenince ve Facebook’ta listesine denk gelince ben de ona bu kitapların minyatürlerini yapmaya karar verdim. Fotoğraflardan anlaşılıyor mu bilmiyorum ama kitaplar ortalama 3 cm yüksekliğindeler. Sonra hepsini buzdolabı magneti olan bir rafın üzerine yerleştirdim. Ortaya böyle minnak bir raf çıktı.

minyatur raf 3

Killerim yıllardır çekmecede yatıp duruyorlar. Artık bozulmaya başlamışlar hatta, bir garip kokuyorlar. Geçen sürede birkaç defa çıkarıp oynayabildim; malum Guçi faktörü yüzünden evde bu nevi nesneleri ortalığa fazla çıkaramıyordum. Neyse şimdi büyüdü ve artık genelde çok zorluk çıkarmıyor. Hatta bazen asistanlık yapıyor bana. Ufukta beliren Mici tehlikesini saymazsak (çünkü o Guçi’den fazla meraklı ve tam karıştırıcı bir tip!- bir süre daha killerimle birşeyler yapabileceğim gibi görünüyor.

Böylece yıllardır ertelediğim kitap projeme yavaş yavaş başladığımı söyleyebilirim. Şimdilik prototipler hazırlıyorum. Yukarıdakiler ya da ablama yaptıklarım gibi. Tamamlandıkça burada paylaşacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *