Deliliğin sınırını ne zaman geçtik?

ciglik_edvard munchBu blog benim evim sayılır. Tıpkı Bir Dolap Kitap gibi. Orası Yıldıray’la ortak yaşam alanımız. Burası ise benim kendime ait odam. Kâh günlüğüm oluyor, kâh atölyemin vitrini. O anki kullanım biçimim ne olursa olsun değişmeyen bir şey var: Burası benim kendim için güzel şeyleri biriktirdiğim ya da güzel olduğu için paylaşmak istediğim şeylerle doldurduğum bir sanal mekan.

Ama ben ne zaman yeni bir şeylere heves edip harekete geçmeye başlasam bir şey oluyor bu ülkede. Artık bu ülkede durup dururken insanların ölmesi sıradan bir şey gibi. (Durup dururken olmuyor elbette. Birileri – ki buraya hayli küfür ekleyin siz- biliyor da üç maymunu oynuyor, olup bitene göz yumuyor. Ya da bunlar üç maymun kadar bile akıl, şuur sahibi değil, gerçekten beyinleri alınmış, kukladan hallice, insan suretinde… q#!&çkljdaföjbghadfhjgaf!!!?x!!! Neyse… Burada siyaset yapmayayım şimdi. Olan masum insanlara oluyor.)

Sonuçta öyle bir noktaya geldik ki yaptığımız her hareketten vicdan azabı duyuyoruz. (Ha, onlar istifa etmeden çakılıp kaldılar oturdukları yere, vicdan azabını çeken biziz!) çevremdeki pek çok kişi benzer duygular içinde. Gülüp eğlendiği için pişman, sosyal medyada olumlu bir şey paylaşınca birilerine ihanet ediyormuş hissiyle kıvranan… Ben de sürekli gelip giden duygular içindeyim. Bir Dolap Kitap‘ta “Bu kitap o kadar eğlenceli ki!” diyemiyorum. Çocuk kitabı la! Okuyup paylaşmayacağız da ne yapacağız? Olmuyor ama bazen işte. Bir gece önce ülkenin kim bilir hangi yerinde bomba patladıysa, ertesi sabah “Acaba bugün ne olacak?” endişesini yaşarken “Bakın benim şöyle bir hayalim var!” demek densizlik gibi geliyor.

Oysa bir yandan hayat devam ediyor. Hayallerimin üzerine örtü çekip bu karanlık insanların hayatımı bir de bu şekilde kara bulutlarla kaplamasına izin vermek istemiyorum. Madem burası evim, buraya da uzanmasın elleri kolları, habislikleri. İşte böyle bir hal içindeyim. İnsanın hayallerinden bahsederken bile bu kadar muhasebe yapması da nasıl bir girdabın içinde olduğumuzun başka bir işareti..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *