Bana her gün bayram

Benim bayramım da bu. 🚲

Cincüce Bobin Hizmetleri (@cincuce) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Upuzun bir bayram tatiliydi; geldi, geçti. Hoş, bana bayram ne, tatil ne? Çoğu kişi evde çalışan inanlara “Oh ne güzel, istediğin gibi takılıyorsun,” diyorlar. Kazın ayağı öyle değil şekerim. Dışarıya çalışmaya gitmek bence daha kolay. Hiç değilse saatlerin belli. Evden ne zaman çıktığın, eve ne zaman döneceğin belli. İş yerinden ayrılma saatin yaklaşırken biliyorsun ki az sonra çıkıp gideceksin, tamamladığın işlerini geride bırakacaksın. Tamamlanacak işler de sen geri gelene kadar kuzu kuzu bekleyecek. Dışarı çıktın mıydı kafan rahat.

Hoş, benim son çalıştığım “dışarıdaki” işte işte, yolda, evde, hatta gece bile çalışmam bekleniyordu. Hatta tatile gittiğimde tatile gittiğim için param kesiliyordu. Yaa, ne işler var di mi? Stresi, her gün her gün maruz kaldığın dedikoduları arkadan konuşmalar, hırslar, çekememezlikler de cabası. Sonunda eyvallah deyip ayrılmıştım. Yoksa kurdeşen falan dökecektim.

Çocuklar yokken evde çalışmak da nispeten daha iyiydi. Çünkü zamanımı istediğim gibi ayarlayabiliyordum. Bir gün deli gibi çalışıp iki günlük iş çıkartım, ertesi gün kendime tatil ilan edebiliyordum. Seramik atölyesine gidiş gelişlerim de daha rahattı o dönem. Kafam rahattı. Çocuklu hayat geçince evde süren düzen büyük darbe aldı. (O zamanda beri de iflah olmadım.Dar aralıklarda iş yapacağım diye ömrümden ömür gitti şu son 3,5 yılda.)

Gelelim bayram  tatiline. Ben kendi adıma bundan bir şey anlamasam da yine de bir bayram rehaveti hissediyorum. Etraftaki insanların enerjisinden kaynaklanıyor herhalde bu. Mesela bizim burada dışarlıklıların sayısı hayli arttı. Sağda solda 34 plakalı arabalar, belli ki tatile gelmişler. Komşumuzda misafirler var. Geceleri insan sesleri daha bir fazla. Ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde eşin dostun tatil fotolarından ben tatile gitmiş kadar oldum.Millet tatil yapıyo la! Tatil mi, o da ne?

Bizim Urla’da yaşadığımızı duyanlar (evde çalışmamıza yorum yapanlar misali) bize her gün tatil olduğunu sanıyorlar. Evet canım, o plaj senin, bu plaj benim geziyoruz. sabah kendimizi hangi koya bıraksak diye soruyoruz. Sabahtan akşama da hamakta yatıp, kokteylimizi yudumluyoruz. Parayı da bahçedeki ağacın dallarından topluyoruz.)

Ben en son 2010 yılında yarım yamalak bir tatil yapmıştım. Şaka gibi. 6 yıl önce! Yazıyla AL-TI!!! Onda da yukarıda yazdığım gibi param kesilmişti tatile gittiğim için. Gittiğim yerden iş yapmam da beklenmişti. (Daha önce onu da yapmışlığım var. Tatile gidip de apar topar internet kafe arayarak metin yazıp yollamaya çalışan görmüş müydünüz?)

Bundan üç yıl önce Facebook duvarıma şunu yazmıştım:

bana her gun tatil 1

İki yıl önce buraya taşınmıştık. O yaz misafir akınına uğrayıp sürekli çamaşır yıkamıştım. Geçen sene ise Orman daha yeni doğmuştu ve durum şuydu:

bana her gun tatil 2

Gelen yorumlar ilginçti. Biz de hiç baş başa tatil yapmıyoruz ki, bu yıl sadece şu kadar deniz kıyısına gittik, biz de hiç bir yere gitmedik… O arada tanıdığım insanların yarısı en az bir kere Yunan adalarını ziyaret edip fotoğraf paylaşmaya devam etti. Bazıları birkaç kere tatile çıktı. (Evet, hafiften kıskançlık emareleri göstermeye başladım, biliyorum. Hayatımda ilk kez kıskançlık hissini tadıyorum sanırım. Güzel değil.))

Aslında demek istediğim şu: Tatil elbette deniz kıyısına gitmekten ibaret değil. Denizse deniz; minibüse atlar gider, girecek bir yer bulurum elbette; mesele o değil. Benim kastettiğim tatil “her şeyi geride bırakıp gittiğin, kafanda hiçbir derdin, düşüncenin olmadığı, kendini sıfırladığın” bir süreç. Sabah uyanıp acele etmeden yapacağın bir kahvaltı, Bugün ne yapsak? Nereye gitsek? rahatlığı, yeni bir yerler görme lüksü, iş düşünmediğin, bir şey yazıp yetiştirme stresinin olmaması…Tatil bu. Benim özlemini çektiğim şey bu. Yoksa Yıldıray’la başbaşa ya da değil, fark etmez. Hatta çocuklarsız bir tatil düşünemiyorum bile. Ama “Dur Tayga, iş yetiştiriyorum,” telaşı olmadan bütün gün çocuğumla kesintisiz oyun oynayıp kumdan kale yapabileceğim bir 1 hafta istiyorum, çok mu? İçimi azıcık döktüm rahatladım.

Kim bilir ne zaman? Bu şartlarda birkaç yıl daha yolu var. 🙁

2 thoughts on “Bana her gün bayram

  1. Bu yıl yeni projelerle geçer belki ama seneye hem kuzular büyümüş olur hem de işler rayına girmiş olur, harika bir 2 haftalık tatil yaparsınız 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *