Her gün, biraz biraz

Bana kim demişti, kimi demişti hiç hatırlamıyorum ama bir adam varmış. Bu kişinin bir prensibi varmış. Her gün bir makale, bir şiir ve bir öykü okurmuş. Bu maddeleri bile tam doğru hatırlamıyor olabilirim.

Mesele burada benim unutkanlığım değil. 🙂 Adamın gerçekleştirdiği eylem. Her gün kendisine kattığı şeyler. Bunu her gün düzenli olarak yapması.

Her gün internet sayesinde onlarca bilgi ve kaynağa denk geliyoruz. Açıkçası ben özellikle son zamanlarda (çocuklar iyice kıpraşık moda geçtiğinden beri) her şeyi üstün körü yapmaya başladım. Bir yazıya denk gelince gözümle hızlıca tarıyorum. beynim bir şeyler algılıyor algılamasına ama zaten o beynin geri planında sürekli “Hızlı ol, zamanın az, çocuklar gelmeden hallet işleri…” diyen sinir bozucu bir ses var. O an ne algıladıysam işte… Gerisi püff! diye uçup gidiyor. (Tıpkı yukarıdaki kim olduğunu hatırlayamadığım o adam gibi).

le corbusierAz önce Kot0’da bir habere denk geldim.Hızlıca taramadım ama hepsini okudum! Avrupa’nın önemli kültür kurumları tarafından oluşturulmuş mimari belgeselleri Youtube’da izleyiciye sunulmuş.

Mimarlık herkesin ilgisini çekmeyebilir ama ben üniversitede mimarlık tarihi derslerimizden çok keyif alırdım. Özellikle sanayi devrimi sonrası dönem, modern mimarlık, Bauhaus Okulu ve Yıldıray’la anlaşamadığımız noktalardan biri olan brütalist mimari! Youtube’deki kanalı açar açmaz Bauhaus Okulu’nun adına denk gelince bir heyecanlandım ki. (Kanalın ana sayfasındaki fotoğrafta Le Corbusier’nin adam figürüyle de Yıldıray’a yine selam yollayayım buradan.)

Her neyse, ACB‘nin (Art and Culture Bureau)  YouTube kanalı bana şu adını hatırlayamadığım adamın alışkanlıkları geldi aklıma işte.

Kendimce şöyle bir karar aldım. Her gün bu kanaldan bir video izleyeceğim. (Tam 50 film varmış kanalda.) Her gün bir makale ve bir öykü kuralını şimdiden ekleyip üstüme yük bindirmek istemiyorum. Çünkü okuyamayınca stres yapacağım görevimi yerine getiremedim diye, biliyorum. O yüzden ben tatlı tatlı mimarlık tarihinde gezineyim azıcık. Elli güzel gün geçireyim böyle, sonra yeni ve tatlı başka bir ödev belirlerim kendime.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *