Cincüce’ye Destek – 1. Aşama

Atölye maceramda önümdeki en büyük engelin maliyet olduğunu düşünüyordum. KOSGEB’in kadın girişimcilere hibe verdiğini öğrendim. O kısım şimdilik tamam. Ertelenen eğitim 19 Eylül’de başlıyor.

KOSGEB’e başvurunca hemen para alacağım ve iş kuracağım sanıyordum.
Değilmiş; sen önce işletmeni kuruyormuşsun, onlar da bunu görüp destek veriyormuş.

Bu noktada tıkanıp kaldım işte. Riske atacak kadar birikimimin yok. “Kredi mi alsam, nasıl olacak?” diye düşünürken (ki bugüne kadar hiç borç almadım, hiç kredi de almadım, çok korkutur beni) bir arkadaşım sayesinde fon sitelerinden haberdar oldum. Hangisi daha iyi diye bakınırken bu sefer başka arkadaşlarım Indiegogo’yu önerdi.
Bir süredir Indiegogo’da bir destek kampanyası başlatmak için hazırlanıyorum. Sunuş yazımı yazdım. İngilizce çevirisi yapıldı. Armağan listem aşağı yukarı belli oldu. Şimdi Indiegogo bana diyor ki “Videolu kampanyalar her zaman daha etkili, daha çok destek görürsün.” Doğru. Haklılar. Çünkü dünyanın geri kalanını bilmem ama bizim milletimiz okumuyor anacım. Kimse oturup da benim özene bezene yazdığım yazımı okumayacak. O atölye için ne hayaller kurduğumu öğrenmeyecek. Şansım varsa videoyu tıklayacak ve bir iki dakika izleyip kararını verecek.

Öyleyse bir sonraki adım ne? Video çek!

İyi de benim sahne fobim var. Kamera karşısına geçip neyi nasıl anlatacağımı bilemem, iki çift lafı bir araya getiremem. Nasıl anlatacağım?
cincuceye destek 1

Bir formül arayıp duruyordum. Nasıl ama nasıl? Sonunda geçen gün kafamda bir ışık yanıverdi. Beni en iyi kim anlatır? Beni tanıyanlar ya da yaptığım işleri bilenler elbette. Ben genelde birileri hakkında başka birilerinin bir şeyler anlattığı videoları pek severim. Çünkü daha içten ve doğal gelir öylesi. Daha sıcaktır. Eh, bakalım bende de işe yarardı belki bu formül.

Dün gece oturdum bir mektup yazdım ve pek çok arkadaşıma ya da Cincüce Bobin Hizmetleri’nin ürünlerini bilen, gören, alan kişiye yolladım bu mektubu.

Şimdi bekliyorum. Bakalım neler gelecek? Çoğu kişinin tatilde olması bir problem olabilir ama yeterli miktarda malzeme gelirse ve adam gibi montajlayabilirsem, videomu kampanya sayfama yükleyeceğim.

Haydi o zaman rast gele!

Konuyu ortaokul ve lise yıllarımın vazgeçilmezi pek sevgili Wet Wet Wet ile noktalayayayım:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *