Cincüce’nin Girişimcilik Günlüğü 4

KOSGEB girişimci eğitimine başlıyorum. Bu sefer girişiyorum. Kesin bilgi. #cincuceningirisimcilikgunlugu

Cincüce Bobin Hizmetleri (@cincuce) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Bu eğitime başlamadan önce kafamda tam olarak nasıl bir şeyle karşılaşacağımı göremiyordum. İş planlama, hesap, kitap, muhasabe işleri benim en anlamadığım konular. Evet, bilmediğim pek çok konuda bilgilenecek ve eksiklerimi biraz olsun tamamlayacaktım ama nedense biraz gözüm korkuyordu.

Oysa daha ilk günden o kadar keyifli bir işin içine girmiş gibi hissediyorum ki, sabahları güle oynaya gidiyorum eğitime. Eğitmenimiz anlattığı konulara son derece hakim. O nedenle öyle iyi anlatıyor, yaşanmış olaylar üzerinden örneklendirmeler yapıyor ki konuları kavramak kolay. En azından şimdilik. Finansal konulara gelince bakalım  kafam çalışacak mı?

Eğitimin bir diğer güzel yanı sınıftaki çeşitlilik. Yanlış saymadıysam 20 kişiyiz ve herkes farklı bir iş hayaliyle gelmiş oraya. Giysi tasarımından güneş paneliyle ısıtmaya, otelden kafe işletmeciliğine, seramik atölyesinden grafik tasarıma, hırdavatçıdan ayakkabıcıya, balıkçıya, kasaba kadar… İlk gün “Ne farklı, ne çeşitli,” derken bugün bir baktım ki aslında herkes bir şekilde diğerinin işine bir katkıda bulunabiliyor. Sınıftaki frekans da iyi tuttu. Böyle bakınca, yarın öbür gün hepimiz hayalimiz gerçekleştirdiğimizde Urla’da birbirini tanıyan bir esnaf grubu olmuş olacak.

İşin eğitim kısmına gelirsek… Üç günde bile bir sürü şey öğrendim. İlk gün KOSGEB’in nasıl bir yöntem izlediğini, girişimcilerin hibeleri nasıl kullanabileceğini, neyi yapabilip, neyi yapamayacağımızı konuştuk. Girişimciliğin ve girişimin tanımını yaptık. “Girişimci olunur mu, girişimci doğulur mu?” üzerinde en çok durulan başlıklardan biriydi mesela.

Urla semalarında şahane bulutlar var. Eylül tatlı tatlı gelmişti ama asıl bugün hissettim sonbaharın geldiğini. Mayıstan beri belki ilk kez bugün yağmur yağacak. Belki yağmuradenk gelirim umuduyla yürüyorum. Bugün KOSGEB eğitiminde ikinci gün. Dün girişimci ve girişimcilik üzerine konuştuk. Eğitmenimiz “Girişimci olunur mu, doğulur mu?” diye sordu. Ben “Olunur,” diye yanıtladım. Çünkü bunun verilen bir karar olduğunu düşünmüştüm. Oysa yapılan bir arştırmaya göre girişimci doğulurmuş. Bu kişinin içinde olan bir dürtüymüş. Bunu ya öne çıkarırmışsın ya da törpülermişsin. Törpülemeyen tarafta olduğuma mutlu oldum. #cincuceningirisimcilikgunlugu

Cincüce Bobin Hizmetleri (@cincuce) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Dün girişimci kimliklerimizden, misyon ve vizyonlarımızdan konuştuk. Ben bu kavramları asla tam olarak kavrayamazdım. Sonra dün gece ödevimi yaparken (Evet, her gün ev ödevimiz oluyor) bir bakmışım gibi Cincüce Bobin Hizmeterli’nin misyonunu, vizyonunu yazmışım bile. Bugünkü ana konumuzsa logolar, markalar ve marka kimlikleriydi.

Evet, dokuz günlüğüne öğrenci Cincüce’den haberler şimdilik bunlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *