Cincüce’nin Girişimcilik Günlüğü 5

Tüm sanatçılar girişimcidir. Tüm girişimciler sanatçıdır.  Linchpin. Kaynak için tık tık.

Tüm sanatçılar girişimcidir. Tüm girişimciler sanatçıdır.
Linchpin.
Kaynak için tık tık.

Bu yazının başlığı “Beynim tostun içinde fazla kaldığı için eriyip yanlardan akan peynir gibi” de olabilirdi.

Ah ki ne ah… Halbuki geçen hafta ne de güzel başlamıştı. Güzel güzel konuşuyorduk. hayallerden, hayalleri gerçekleştirmekten, girişimci olmaktan falan. İlk üç günkü eğitimde, her dersten çıkışta “Aman ne iyi etmişim de gelmişim,” diyordum. Dördüncü gün ise Kosgeb eğitimi denen şeyin gerçek yüzüyle karşılaştık anacım: Finansman! Üstelik bir tokat gibi çarptı. Çok fena çarptı, öyle böyle değil.

Çok zorlanıyorum, çok… Yapacağım işi biliyorum, nasıl yapacağımı biliyorum. ama bunu sayısal verilerle ifade edemiyorum. Cuma günü, 5. gün konular yine daha anlayabileceğim türdendi. İşin reklam, tanıtım, pazarlama gibi kalemlerinde söz ettik. Eğitmenimiz hafta sonu için ödev verdi.

Ödevimi de yaptım. Valla bak. Üretim sürecimizi yazmamızı istedi. Bir ürünün birim maliyetini bulmamızı istedi. Buldum. Muhasebecilik sitelrinde gezmekten helak oldum. Muhasebe kim, ben kim?! Gece yattım uyuyamadım. Kafamda bin türlü sayı dönüp durdu. Tam uyudum, Micinik uyandı. Yetmezmiş gibi iki satte bir uyandı üstelik velet! İnsafsız. Aralardaki uykularda da sürekli kâbus gördüm. Sonuç: Ödevi yaptım ama eksik yapmışım. Ben hâlâ bir ayda tam olarak neyi ne kadar üreteceğimi doğru dürüst planlayamıyorum.

Bugün ödevler hakkında konuştuk. Sonra kâra nasıl geçeceğimiz ve başa baş noktasının ne olduğu… Ah o başa baş noktası! Ah başım ah! İçim şişti. Dur şuraya koyayım da dönüp dönüp bakayım, aklıma kazınsın.

basa-bas-noktasi

Kaynak muhasebetr.com.

Günün ilerleyen kısmında en önemli konuya geçtik: İş planı. Bu girişimcilik eğitiminin nihai hedefi zaten iş planı yapmayı öğrenmek. İş planını iyi kurgularsak -ve bu eğitim sona erdikten sonra- işletmemizi açıp KOSGEB’e başvuruda bulunuyoruz. Kurul seni çağırdığında da bu hazırladığımız iş planını sunacağız işte. Kurul karşısına çıktığımda bana sorulacak her türlü soruya yanıt verebiliyor olmak durumundayım. Aksi halde reddediliyor. Yani diyeceğim o ki, eğer KOSGEB’e başvuruda bulunacaksanız ne yapacağınızı çok ama çok iyi bilmeniz gerekiyor. Evet, ben bir seramik objenin tüm yapım süreçlerini biliyor olabilirim. Ama bugünkü dersten anlıyorum ki ticaret yapmayı öğrenmek için kırk fırın ekmek daha yemem gerekiyor.

Neyse ki çabuk pes eden biri değilim. Madem başladım, sonuna kadar gideceğim. Kendimi paralaya paralaya da olsa o finansman hesabını yapacağım arkadaş!

Şimdi kafam dağılsın diye kalkıyorum masa başından. Sonra gece gelip oturup iş planımı yapacağım. yarınki derste sunum yapacak ilk grupta ben de varım çünkü.

Of ki ne off!

One thought on “Cincüce’nin Girişimcilik Günlüğü 5

  1. Kosgeb de iyi bile ki o dukkan acilacak! Bahar aylarinda gelip o dukkanin onunde taburede tavla oynanip minnaklarla yaramazlik yapilacak! Cincüce seramiklerle ugrasirken ucundan bi parca kil kapilip oyun oynanacak.. pes etmek yok, cincice bobin hizmetleri durur mu hic! ^^

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *