…ters yüz, tepe taklak, alt üst…

Buraya en son yazdığımda hayattaki tek derdim KOSGEB iş planımı alnımın akıyla yapıp bitirmek, kursu kendimce başarılı ve pek çok şeyi adamakıllı öğrenerek tamamlamaktı.

Girişimcilik günlüğümü yazarken bir sonraki planım “Kurs bitti, şunları şunları öğrendik, şimdi şunu şunu, bunu yapacağım,” demek ve harekete geçmekti.

O sıralar hayattaki en büyük derdim Urla’da bana yeten, fiyatı ucuz, hayallerimi içine sığdıracak bir dükkan bulabilmekti.

Kursun son günü annemi hastaneye kaldırdık.

Buraya gelip çok yazmak istedim. Evdeki defterlerimi çıkarıp sayfalarca acımı akıtmak istedim. Yapamadım.

İyiymiş gibi yapıyorum. Çocuklarla oynuyorum. Bir an patlıyorum çocuklara kızıyorum. Sonra vicdan azabı duyuyorum. Akşam olunca sanki hiçbir şey olmamış gibi bir şeyler izliyorum. gece uyuyunca da sürekli kâbus görüyorum. İnsanın hayat norm<al seyrinde akıyormuş gibi davranması büyük enerji gerektiiyormuş.

Üstelik işsizsen (aslında çok işim var da düzenli gelirsizken diyeyim) hayatta kalmaya çalışıp, aynı anda kirayı, çocukları, bakıma muhtaç hastanı ve kendi akıl sağlığını ayakta tutmaya çalışmak ve bunu nasıl yapacağını bilmeyerek normalmiş gibi davranmak zormuş. Çok zor.

Yine de normalmiş gibi yapmaya devam. Başka türlü mücadele edemeyeceğim çünkü. geçenlerde gidip dükkan baktım mesela. Hâlâ bakınıyorum. Atölyemi açmak zorundayım. Bu defa iki kere zorundayım. Çok para kazanmam lazım çünkü. Keyif için değil, annem için. Bakalım nasıl olacak. Çok korkuyorum.

One thought on “…ters yüz, tepe taklak, alt üst…

  1. Çok geçmiş olsun. Annenize Acil şifalar diliyorum. Ben de 5 aydır her şey normalmiş gibi yapmaya çalışanlardanım. Yazınızı okuyunca buraya yazmadan edemedim. Annemin hastalığını büyük bir şokla öğrendik. ağladım, zırladım. ona belli etmeden, kızıma belli etmeden… mış gibi yaşıyorum. ve her şey yoluna girsin diye dua etmekten, ümit etmekten vazgeçmiyorum. ama hep çok korkuyorum.
    umarım güzel günler görürüz. sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *